www.artulino.net

Ewolucja

2020-08-14
Czyli: Skała, która krwawi.

Na Ziemię spada meteoroid, cóż zdarza się i to wcale nie tak rzadko. Ten jednak jest inny, nie pochodzi z naszego układu planetarnego i ma pasażera. Przetrwał on wejście w atmosferę, wysoka temperatura nie zrobiła na nim wrażenia.

Tej samej nocy, Wayne Grey (Seann William Scott) przyjeżdża w nocy do szopy położonej na pustyni. Nie jest sam, ma w bagażniku „pasażera”. Ciągnie do szopy, którą następnie spala. Wayne nie jest jednak mordercą, szkoli się to roli strażaka, a jego pasażer to manekin, którego „ratuje” z płonącej szopy. Akcje przerywa upadek meteoroidu. Wayne nie dość, że nie uratował manekina, to traci swój samochód.

Doktor biologi Ira Cain (David Duchovny) i Harry Block (Orlando Jones) jadą zbadać meteoroid. Block to geolog amator, zapisał się do stowarzyszenia geologów przez internet, a to jest jego pierwsza interwencja. Jest bardzo podekscytowany i nie bardzo wie co robić, nadrabia jednak twarzą. Ira to tylko towarzystwo.

Meteoroid przebił się przez powierzchnię i wpadł do jaskini około 25 metrów niżej. Ira od razu zauważa, że kosmiczny gość jest czymś obrośnięty, dość szybko, jak na fakt wczorajszego upadku i pustą jaskinię.

Odłupując kawałek skały jako próbkę, z wnętrza wypływa jakiś płyn, który również trafia do próbek. Po powrocie na Uniwersytet Glen Canyon, badanie prowadzi Ira, a Harry idzie… na mecz. Kto tu chciał badać meteoroid? :-) W badanym płynie, Ira odkrywa pasażera. To bakterie, które zaczynają się bardzo szybko mnożyć.

Mają one 10 podstawowych par w DNA. Zafascynowany i zdumiony Ira ściąga Harrego z meczu – to ważniejsze niż mecz III ligowej drużyn siatkarskiej. Wszystkie organizmy na Ziemi maję tylko 4 pary. To życie pozaziemskie!

Kiedy Harry zagląda na próbkę przez mikroskop, nie widzi organizmów jednokomórkowych. Zdążyły one wyewoluować w organizmy wielokomórkowe. „Trochę” za szybko jak na Irę. Ewolucja to kwestia milionów lat, nie kilku godzin.

Ira wraca do miejsca upadku z dźwigiem i swoją klasą. To ich pierwsze zajęcia terenowe. Jaskinia wygląda inaczej, na ziemi, wokół meteoroidu widać porosty. Pojedyncze komórki z meteoroidu szybko ewoluują. W jaskini czuć też swąd – organizmy próbują wytworzyć przyjazną im atmosferę. Wśród mgiełki pokrywającej podłoże jaskini coś się porusza. Kosmiczne coś wyewoluowało w robaki.

Wayne oblewa egzamin na strażaka. Jest załamany, musi wrócić do pracy na basenie. Podczas pracy znajduje robaki. Jaskinia sięga dalej, niż ktokolwiek przypuszczał. Z zaskoczeniem okrywa jeszcze jedno „żyjątko”.

Do akcji przyłącza się rząd. I tak długo nic nie robił. Na miejscu upadku dużo się zmieniło. Teraz to obóz wojskowy. Ira i Harry nie są tu mile widziani, jeden z żołnierzy nawet próbuje zastrzelić Irę. Obozem i badaniami dowodzi generał Russel Woodman (Ted Levine). Dobry znajomy Iry.

Poznają tam Allison Reed (Julianne Moore) – specjalistkę do spraw epidemii, która zaczyna znajomość od… opierdzielenia Iry. Następnie Ira i Block zostają odprawieni. Generał dziękuje im i zapewnia, że będą informowani o dalszych odkryciach.

Chłopaki nie poddają się, sprawa trafia… do sądu. Tu o Irze wychodzą dość niepochlebne opinie. Delikatnie mówią, nie spisał się najlepiej w poprzedniej pracy.

W międzyczasie wojsko przejęło wszystko to co Ira i Harry zdążyli odkryć i udokumentować. Jednak chłopaki nie mają zamiaru odpuścić.

Wayne przynosi „prezent” dla doktorów. Kosmiczne życie to już zwierzęta i zaczynają być niebezpieczne. A to jeszcze nie ich ostatnie słowo…

Ewolucja” to lekki film, bardziej komedia niż dreszczowiec, fani Obcego nie mają tu czego szukać. :-) W sumie już po reżyserze – Ivanie Reitmanie można się domyślić, jaki to będzie gatunek filmowy.

Obcy nie są straszni, raczej, zgodnie z zamierzeniami, groteskowi. Bohaterowie to też nie jakaś elita, raczej przypadkowa zbieranina. Walczą jednak dzielnie, choć ostateczny pojedynek jest bardziej zabawny niż heroiczny. :-) Tu obejdzie się bez patosu, bohaterstwa i poświęcenia.

Ewolucja” to nie należy do filmów wybitnych, ale ogląda się go dobrze, choć moim zdaniem, do innego filmu tego reżysera – „Ghostbusters” mu trochę brakuje.


Tytuł polski: Ewolucja
Tytuł oryginalny: Evolution
Reżyseria Ivan Reitman

David Duchovny jako Ira Kane
Julianne Moore jako Allison Reed
Orlando Jones jako Harry Block
Seann William Scott jako Wayne Grey
Ted Levine jako Gen. Russel Woodman

Artur Wyszyński