Krokodyl Dundee 2

Krokodyl Dundee 2

2020-06-19 | Artur Wyszyński | Film | |
Czyli: Krokodyl kroczący jak człowiek.

Michael J. Krokodyl Dundee (Paul Hogan) zadomowił się w Nowym Jorku. Nie stracił wiele ze swojego zachowania – przykładowo łowi ryby w Upper Bay. Jak na takiego oryginała przystało przy pomocy… dynamitu. Co dziwne, nie przeszkadza to policji. Nikt inny nie miałby szans, aby nie zostać aresztowany. Tu jednak policja tylko wita się z Michaelem, a całe zdarzenie kończy się przyjacielskim śmiechem. Mick ma świeże ryby na śniadanie dla swojej Sue (Linda Kozlowski). Pomimo że życie im się układa, Krokodyl coraz częściej wydaje się być nie obecny, pogrążony w myślach. Tęskni za domem, za przyjaciółmi, za buszem, za Australią.

Michael zna w Nowym Jorku chyba wszystkich, ze wszystkimi jest po imieniu, z każdym porozmawia, dla każdego znajdzie czas. Jest uwielbiany. Ma jednak problem, szuka pracy, ma dość wakacji i nicnierobienia. Dostaje ofertę pracy, od nieco szemranego znajomego – Leroya Browna. Ma dostarczać… artykuły papiernicze. Jak on sam tłumaczy, to jest tajemnica, bo z takimi personaliami ludzie uważają, że musi być zły. Dundee bierze pod uwagę ofertę, ale nie decyduje się jeszcze z niej skorzystać.

Michael myśli o wyjeździe do Australii, zastanawia się jakie prezenty kupić przyjaciołom. Nie będzie mógł jednak przynajmniej na tę chwilę, zrealizować swoich planów. Były mąż Susan – Robert, przebywający w Kolumbii, był świadkiem egzekucji wykonanej przez Rico, którą udało mu się uwiecznić na kliszy filmowej. Pomimo że został zauważony, udaje mu się uciec i powiadomić człowieka z ambasady, prosząc o ochronę. Udaje mu się też wysłać negatyw – adresatką jest Sue, Wykonuje też rozmowę telefoniczną i powiadamia ją o przesyłce. Rozmowę jednak podsłuchują ludzie Rico (Hechter Ubarry).

Ich następnym krokiem jest przyjazd do Nowego Jorku z chęcią przejęcia przesyłki. Porywają Sue, nie wiedząc, że list ma Krokodyl. Kiedy próbują „zaprosić” go na kawę, okazuje się, że dom jest obstawiony przez D.E.A. – amerykańską agencję do walki z narkotykami. Rick popełnia błąd, grozi Michaelowi, że zabije Sue. Krokodyl „przekonuje” śledzącego go policjanta, aby mu powiedział, co się dzieje. Krokodyl planuje złożyć wizytę Ricowi. Jednak uwolnienie Sue, to dopiero połowa zadania. Rico musi zapłacić za swe „dokonania”, a ten się gdzieś ulotnił.

Sue nie jest jednak bezpieczna, Rico chce ją zabić, a ochrona policji jest dyskusyjna. Michael wie jak ją ochronić, ale musi to być miejsce, w którym będzie widział, jak ktoś się zbliża. Zna tylko jedno takie miejsce – australijski busz.

Film „Krokodyl Dundee 2” to nie tak beztroska komedia, jak jego poprzednik „Krokodyl Dundee”. Jest bardziej poważny, może to tematyka jest poważniejsza, trzyma jednak poziom części pierwszej. Bohaterowie dają się lubić, szczególnie ci pozytywni. Dundee jest tak samo sympatyczny, pomimo, że pokazuje, że potrafi być twardzielem, potrafi rozprawić się z przestępcami, ale robi to na swój sposób. Nie jest tak brutalny, jak „Brudny Harry” (chyba nikt nie jest :-) ). Jest zdecydowany, ale jakoś w tak miły sposób. Woli od siły używać czegoś co Babcia Weatherwax, nazywa „Głowologią”.

Film ma też ma zabawne momenty, mnie szczególnie ubawiła scena, tłumaczenia czym w Australii jest ogródek działkowy. :-)

Film ma też kilka scen z efektami specjalnymi, a że to rok 1988 twórcy nie mogli posiłkować się komputerami. Sztuczne nietoperze wyglądają o wiele lepiej niż zwierzaki CGI z „Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki”. O wiele lepiej…

Krokodyl Dundee 2” nadal potrafi bawić i trzymać w napięciu, pomimo 32 lat (jaka ładna liczba :-) ), jakie minęły od jego premiery. Sądzę, że jest to wystarczający powód, aby go zobaczyć. Może po raz kolejny. :-)


Tytuł polski: Krokodyl Dundee 2
Tytuł oryginalny: Crocodile Dundee II
Reżyseria John Cornell

Paul Hogan jako Michael J. „Crocodile“ Dundee
Linda Kozlowski jako Sue Charlton
John Meillon jako Walter Reilly
Hechter Ubarry jako Luis Rico

Artur Wyszyński

Krokodyl Dundee 2: Michael J. „Crocodile“ Dundee (Paul Hogan) i Sue Charlton (Linda Kozlowski).
Krokodyl Dundee 2: Michael J. „Crocodile“ Dundee (Paul Hogan) i Sue Charlton (Linda Kozlowski).
Krokodyl Dundee 2: Codzienny spacerek.
Krokodyl Dundee 2: Codzienny spacerek.
Krokodyl Dundee 2: Rico (Hechter Ubarry).
Krokodyl Dundee 2: Rico (Hechter Ubarry).
Krokodyl Dundee 2: Sobek? W Australii? Nie, to „tylko” Dundee.
Krokodyl Dundee 2: Sobek? W Australii? Nie, to „tylko” Dundee.

Ten tekst jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Archiwum

Zobacz również: