Niniejsza strona korzysta z ciasteczek (cookies).
Zobacz szczegóły.
ArtulinoNet na Facebook
Artulino na Twitter

Mroczne cienie

Mroczne cienie

Czyli złamane serce kobiety z tajemnicą.

W 1760 chłopiec, Barnabas wraz z rodziną wyrusza do Nowego Świata, aby powiększyć imperium Collinsów. Sprowadzili angielską technikę do dziczy Maine i stworzyli firmę rybną, jakiej jeszcze w Ameryce nie widziano. Rok później firma się rozrastała, a z nią miasto Collinsport. Rodzina postanowiła osiąść tu na stałe. Swój dom, Collinwood budowali przez 15 lat. Barnabas (Johnny Depp) odrzuca miłość Angelique (Eva Green), ta postanowiła się zemścić. „Wielkim przyjdzie zniżyć się. Butnych ludzi czeka śmierć.” – używa magii. Rodzice Barnabasa giną. Przekonany, że śmierć rodziców nie była przypadkiem, chłopak obsesyjnie zaczął studiować czarną magię i starożytne zaklęcia. Znalazł też prawdziwa miłość – Josette (Bella Heathcote). To również nie spodobało się Angelique. Złamał serce kobiecie z tajemnicą. Wiedźmie.

Na skutek jej zaklęcia Josette popełnia samobójstwo na oczach Barnabasa. On sam skacze za nią. Nie ginie jednak. Nie ma nawet śladu upadku. Zamienia się w wampira. To również magia Angelique ma on cierpieć wiecznie. Zwróciła też mieszkańców osady przeciwko niemu – typowa nocne wizyta grupy wieśniaków z widłami i pochodniami, pod rezydencją możnowładcy. Został on żywcem pochowany.

 

Mijają lata, w 1972 roku do posiadłości Collinwood przyjeżdża młoda guwernantka. Guwernantka nazywa się Maggie Evans, ale przedstawia się jako Victoria Winters (Bella Heathcote). Ma zająć się 9-letnim Davidem.

 

Posiadłość ma swoje najlepsze lata za sobą, większość z 200 jej pokoi stoi pozamykana. Do starego skrzydła mieszkańcy nawet już nie wchodzą. Ogólnie mieszka tam tylko 7 osób. Dom robi jednak wrażenie na Victorii.

 

Młody chce przestraszyć Victorię, przebierając się za ducha. Mało to jednak skuteczne. Jednak podczas rozpakowywania Victoria widzi ponownie przebierańca, jednak po ściągnięciu prześcieradła, okazuje się, że to nie David, a duch kobiety, cały w krabach. Rzuca ona słowo „nadchodzi”.

 

Podczas prac budowlanych, odnaleziona zostaje trumna z Barnabasem. Robotniczy przecinają łańcuchy ją spinające. To błąd. Wampir uwalnia się ze swojego, wieloletniego więzienia. Ofiary pojawiają się natychmiast, cóż Barnabas jest wyjątkowo spragniony. Jest zaskoczony zmianami, jakie nadeszły. Wraca do swojego domu, nie jest zachwycony jego stanem. Jednak nikt pod tym dachem nie musi się jego lękać – taką daje obietnice.

 

Kiedy Barnabas ujrzał Victorię, zrobiła na nim piorunujące wrażenie, wygląda jak Josette.

 

Angie Bouchard (Angelique) to konkurencja w rybołówstwiem wyrachowana bizneswoman, ma niemal całkowity monopol. Jest szanowana w społeczności. Szybko dowiaduje się o uwolnieniu wampira. Chce od razu widzieć się z Barnabasem.

 

Mroczne cienie” to kolejny film Tima Burtona, który opisuję. Podobnie jak inne, ten również ma pewne elementy mroku. Nie można powiedzieć, że to horror, czy dreszczowiec. Raczej czarna komedia. Wampir przypomina stwora nocy, jest krwiożerczy i potrafi być bezlitosny, ale jego wygląd jest raczej zabawny – szczególnie kiedy nosi okulary przeciwsłoneczne i parasol.

 

Pomysł, aby stworzyć film o wampirach, z walką wiedźmy z krwiopijcą w cieniu rybołówstwa jest wielce oryginalny. Bardzo mi się to spodobało.

 

Przeciwniczka Barnabas Angelique to zimna i wyrachowana wiedźma, ale ma coś w sobie ujmującego, Barnaba jest cały czas jej wielką i chyba jedyną miłością. Odrzucił ją, dlatego chce zemsty, Nawet prawie 200 latach chce, aby jej miłość wróciła do niej. Taka postać lekko tragiczna.

 

Przyznać trzeba, że niektóre teksty z filmu są genialne – „Alice Cooper (który również się pojawia w filmie), to najbrzydsza kobieta, jaką widziałem”, czy ten z literą „M”.

 

Podobało mi się zakończenie, dość zaskakująca rzecz się wydała..

 

Mroczne cienie” to film, przy którym miło spędziłem czas, ma on bez wątpienia coś z magii Tima Burtona.

 

 

Tytuł polski: Mroczne cienie

Tytuł oryginalny: Dark Shadows

Reżyseria Tim Burton

 

Johnny Depp jako Barnabas Collins

Michelle Pfeiffer jako Elizabeth Collins Stoddard

Eva Green jako Angelique Bouchard

Jonny Lee Miller jako Roger Collins

Bella Heathcote jako Victoria Winters i Josette DuPres

 

Artur Wyszyński


mroczne-cienie
mroczne-cienie
mroczne-cienie
mroczne-cienie
mroczne-cienie
mroczne-cienie
mroczne-cienie
mroczne-cienie
mroczne-cienie
mroczne-cienie
mroczne-cienie
mroczne-cienie
mroczne-cienie

Licencje:

Tekst: