Nietykalni

Nietykalni

2019-10-25 | Artur Wyszyński | Film | Wyświetleń: 1205 | Wersja PDF | Wydrukuj
Czyli: Al i Tomek Pistolecik.

1930. Prohibicja zamieniła Chicago w miasto wojny. Gangi prowadzą krwawą rywalizację o kontrolę nad imperium nielegalnego alkoholu o wartości miliarda dolarów. Narzucają swoją wolę za pomocą granatów i tommy gun’ów. To są czasu wielkich gangsterów, to czas Al Capone.

Al Capone (Robert De Niro), największy z gangsterów ciężką ręką prowadzi interesy. Kto nie chce kupić jego towaru, ma problem – zwykle umiera. Zamachy bombowe to nic szczególnego. Nieraz giną przy tym niewinni. Ze zrozumiałych względów nie podoba się to mieszkańcom i władzy. Policja jest bezsilna, część jej funkcjonariuszy jest skorumpowana, część zastraszona, tych, którzy zostali, jest za mało, aby skutecznie walczyć z gangami. Pomoc przyjdzie ze strony Ministerstwa Finansów.

Przedstawicielem ministerstwa jest agent do spraw specjalnych Eliot Ness (Kevin Costner), będzie współpracował z policją miasta Chicago. Zaczyna niemiło, dla współpracowników, zakazuje picia alkoholu. Nie jest to łatwe dla co niektórych, jednak takie jest prawo i policja musi dawać dobry przykład. Zaczyna też od razu ciężką pracę – ma informację o transporcie whiskey, należy ją zniszczyć. Akcja kończy się… spektakularną klapą. Informacje były fałszywe.

Kompromitacja świeżo utworzonej brygady jest ogromna, prasa ma używanie, a Eliot staje się pośmiewiskiem w pracy.

Nocą, wracając do domu, dobity Eliot spotyka policjanta, zwykłego „krawężnika” (Sean Connery). To stary, doświadczony wyjadacz, policyjna wyga. Nieomal kpi sobie z Eliota. Chwilę sobie porozmawiają i policjant robi pozytywne wrażenie na Eliocie. W jego oddziale przydałby się ktoś o tak dużym doświadczeniu.

Porażka dla Eliota staje się motywacją, zrobi wszystko, aby to się nie powtórzyło. Że postępuje właściwie i jego praca ma sens, utwierdza go rozmowa z matką dziewczynki, która zginęła w jednym z zamachów bombowych.

Eliot wpada na pomysł, chce stworzyć nowy oddział, inną, małą brygadę, zaufanych osób – sądzi, że będzie to lepszym sposobem na walkę z przestępczością. Pierwszą osobą, którą chce zrekrutować, jest policjant, którego spotkał w nocy. Uważa, że Malone to dobry policjant, jego przodkowie również nimi byli. Ten jednak woli dalej patrolować swój rewir, chce przeżyć. Zamiast policjanta dostaje Oscara… księgowego (Charles Martin Smith). W końcu gangsterzy zarabiają, ale nie płacą podatków. Jeżeli nie można ich aresztować za przemyt, to może za machloje finansowe?

Po czasie Malone zmienia zdanie i dołącza do brygady Nietykalnych. Jest ich razem czworo, ostatnim jest, świeżo po szkole policyjnej, George (Andy Garcia).

Malone zaczyna od ostrzeżenia Eliota, jeżeli zaatakuje Capone, to walka będzie trwała, aż jeden z nich nie zginie. Nie będzie taryfy ulgowej… Doświadczenie Malone bardzo pomaga w formowaniu oddziału, choć jego metody są raczej niekonwencjonalne. Zachowuje się również tak, jakby Eliot był… dodatkiem, a nie dowódcą oddziału. Celem ich pierwszej obławy jest… poczta.

Walka o uwolnienie miasta od Al Capone się rozpoczęła.

Nie będę ukrywał, że„Nietykalni” bardzo mi się podobają. Film jest pełen akcji, dramatycznych wydarzeń, walka jest bezpardonowa – inna być nie może, gangsterzy za mocno usadowili się w mieście i mają prawie każdego w kieszeni. Inaczej walczyć nie można niż takimi samymi środkami jak oni. Pomimo trudności Eliot chce zachowywać, się jak na policjanta przystało, zgodnie z prawem.

Aktorzy to sama elita, aż chce się ich oglądać. O ile taki Sean Connery, który w „Nieśmiertelnym II: Nowe życie”, ratował wręcz film, tu nie musi tego robić. Inni aktorzy grają równie znakomicie, a Robert De Niro to urodzony Al Capone. :-) Ciężko mi sobie wyobrazić kogoś innego na jego miejsce.

Fabuła opowiada rzeczywiste wydarzenia – istniała taka grupa prowadzona przez Eliota Nessa i walczyła z Al Caponem. Sam Al trafił do więzienia rzeczywiście za niepłacenie podatków. Jeżeli reżyser i scenograf upiększyli, czy uatrakcyjnili opowieść, to można im tylko dziękować, za ten piękny film.


Tytuł polski: Nietykalni

Tytuł oryginalny: The Untouchables

Reżyseria Brian De Palma

 

Kevin Costner jako Eliot Ness

Sean Connery jako Jim Malone

Charles Martin Smith jako Oscar Wallace

Andy Garcia jako George Stone i Giuseppe Petri

Robert De Niro jako Al Capone

Artur Wyszyński

Nietykalni: To bar czy pralnia? Jedno i drugie!
Nietykalni: To bar czy pralnia? Jedno i drugie!
Nietykalni: Eliot Ness (Kevin Costner).
Nietykalni: Eliot Ness (Kevin Costner).
Nietykalni: Autobus bojowy, przez ulice mego miasta mknie.
Nietykalni: Autobus bojowy, przez ulice mego miasta mknie.
Nietykalni: Jim Malone (Sean Connery).
Nietykalni: Jim Malone (Sean Connery).
Nietykalni: Al Capone (Robert De Niro).
Nietykalni: Al Capone (Robert De Niro).
Nietykalni: Oscar Wallace (Charles Martin Smith).
Nietykalni: Oscar Wallace (Charles Martin Smith).
Nietykalni: Oscar, Eliot, Jim i George Stone (Andy Garcia), czyli Nietykalni w komplecie.
Nietykalni: Oscar, Eliot, Jim i George Stone (Andy Garcia), czyli Nietykalni w komplecie.
 Ten tekst jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa
            3.0 Polska.

Ten tekst jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Archiwum

Zobacz również: