Ognisty podmuch

Ognisty podmuch

2018-09-14 | Artur Wyszyński | Film | |
Czyli: czy ogień spojrzał Ci w oczy?

McCaffrey to rodzina z pożarniczymi tradycjami. Tak jak i ojciec, tak i bracia chcą być strażakami. Starszy brat – Stephan (Kurt Russell) zawsze pouczał młodszego – Braiana (William Baldwin), robił to dla jego bezpieczeństwa. Na swoją pierwszą akcję Braian pojechał jeszcze jako dziecko, oczywiście tylko jako widz, miał nie brać udziału w akcji. Niestety, podczas tej, niby rutynowej akcji, ginie jego tata. Na oczach młodego Braiana. Pomimo traumatycznych wspomnień, zostaje jak reszta rodziny strażakiem. Nic dziwnego, tata był kapitanem i nie raz okazał się bohaterem.

20 lat później Braian staje się pełnoprawnym strażakiem. W końcu. Nie umiał zagrzać miejsca w innych branżach. Trafia do jednostki 115.

Jego znajoma – Jennifer (Jennifer Jason Leigh), ma mu za złe, że nie dał znaku życia po powrocie do miasta, 4 miesiące temu. Nadal uważa go za duże dziecko i chyba po części ma racje.

Chwilowo młodzi adepci pożarnictwa świętują, swoje przydziały. W pewnej chwili ulicą obok przejeżdżają wozy strażackie – śpieszą się do pobliskiego pożaru.

Braian z kolegą postanawiają choć popatrzeć, przybywają na miejsce pobliskiego pożaru, gdzie pracuje tam jednostka 17. Braian spotyka tam brata. Jest on już kapitanem i bardzo poważnie traktuje swoją służbę, podobnie jak Jennifer uważa, że dla Stevie to kolejna zabawa. Ma dla brata niespodziankę – trafi jednak do jednostki 17, do tej, której dowodzi.

Pierwszy dzień niemal zawala, przez niedziałający samochód niemal spóźnia się na akcję. Pali się fabryka odzieży. Podczas akcji widać, że Stevie to profesjonalista, a załoga wozu 17 jest zgrana.

Brian niestety chce dobrze, nie postępuje jednak jak zawodowiec, nie postępuje zgodnie z rozkazami – musi się jeszcze wiele nauczyć. Choć rozgłos uzyskał. :-)

Wśród kolegów są opinie, że owszem Stevie zna się na robocie, ale jest czasami lekkomyślny i za bardzo szarżuje, to ryzykant.

Kiedy strażacy kończą, do akcji przystępuje ktoś jeszcze. Inspektor pożarnictwa. Trzeba wyjaśnić, skąd wziął się pożar. Jak wybuchł, jak się rozprzestrzenił. To Rimgale (Robert De Niro), przez niektórych zwany Cieniem. To były strażak, nie spędził całej służby za biurkiem. Wie, czym jest pożar i czym może się skończyć pechowa akcja. Szanuje swego wroga – ogień. Działa powoli i metodycznie, jest lekko dziwny.

W mieście pojawiają się dość specyficzne pożary, wyglądają jakby, ktoś je specjalnie wywoływał.

Oprócz problemów z pożarami strażacy mają inne, można by powiedzieć gorsze. Swayzak (J.T. Walsh) to kandydat na burmistrza, wprowadza duże cięcia dotyczące straży pożarnej, zyskuje przez to „uwielbienie” strażaków. Nie dość, że ryzykują życie, to jeszcze obcina się im fundusze.

Nie podoba mu się powolna szybkość z jaką działa Rimgale. Chce, aby Braian mu pomógł, co on zdecydowanie odrzuca. Jednak po dłuższym czasie i kilku akcjach zmienia zdanie i zaczyna pracować z Rimgale.

Trop podpalacza nieoczekiwanie prowadzi do… Stephena.

Dobrze zapamiętałem „Ognisty podmuch” kiedy, po raz pierwszy zobaczyłem go w telewizji. Może z uwagi na aktorów, doskonale kreujących swoje postaci? Zostali dobrze dobrani i wykonali dobrą robotę. Może z uwagi jak został pokazany ogień? Ogień i pożary są pokazane (chyba – nie jestem strażakiem i nic ponad ogniska nie widziałem) realistyczne. Jako groźne zjawisko, niemal żywą, złośliwą i głodną istotę. Może dlatego, że ogień ciężko się generuje komputerowo i musiał on być prawdziwy. Może też z uwagi na amerykańskie wozy pożarnicze – w porównaniu do naszych, są imponująco wielkie, nasze za to sprawiają wrażenie masywniejszych i mniej zabawkowych. Może z uwagi na fabułę pełną dramatycznych akcji ze znakomicie podkreślającą je muzyką?

Sądzę, że to raczej połączenie tego wszystkiego wpłynęło na moją pierwszą opinię. Teraz niemal po 27 latach, chętnie napiszę, że film NIC nie stracił. Ogląda się go tak samo, jak za pierwszym razem. Czas nie miał na niego wpływu i z chęcią zobaczę go za 5, 10, czy więcej lat. Sądzę, że również wtedy niedane będzie mu się zestarzeć.


Tytuł polski: Ognisty podmuch

Tytuł oryginalny: Backdraft

Reżyseria Ron Howard

 

Kurt Russell jako Stephen McCaffrey

William Baldwin jako Brian McCaffrey

Robert De Niro jako Donald Rimgale

Donald Sutherland jako Ronald Bartel

Jennifer Jason Leigh jako Jennifer Vaitkus

Scott Glenn jako John Adcox

J.T. Walsh jako Alderman Marty Swayzak

Artur Wyszyński

Ognisty podmuch: Młody Braian jedzie na akcję.
Ognisty podmuch: Młody Braian jedzie na akcję.
Ognisty podmuch: Hiena przy pracy.
Ognisty podmuch: Hiena przy pracy.
Ognisty podmuch: Wybuch pożaru.
Ognisty podmuch: Wybuch pożaru.
Ognisty podmuch: Jennifer Vaitkus (Jennifer Jason Leigh).
Ognisty podmuch: Jennifer Vaitkus (Jennifer Jason Leigh).
Ognisty podmuch: Brian McCaffrey (William Baldwin).
Ognisty podmuch: Brian McCaffrey (William Baldwin).
Ognisty podmuch: Podczas akcji.
Ognisty podmuch: Podczas akcji.
Ognisty podmuch: Stephen McCaffrey (Kurt Russell).
Ognisty podmuch: Stephen McCaffrey (Kurt Russell).
Ognisty podmuch: Donald Rimgale (Robert De Niro).
Ognisty podmuch: Donald Rimgale (Robert De Niro).
Ognisty podmuch: Alderman Marty Swayzak (J.T. Walsh).
Ognisty podmuch: Alderman Marty Swayzak (J.T. Walsh).
Ognisty podmuch: To też zadanie dla straży pożarnej.
Ognisty podmuch: To też zadanie dla straży pożarnej.
Ognisty podmuch: Nie daleko pada jabłko od jabłoni.
Ognisty podmuch: Nie daleko pada jabłko od jabłoni.
Ognisty podmuch: Ronald Bartel (Donald Sutherland).
Ognisty podmuch: Ronald Bartel (Donald Sutherland).
 Ten tekst jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa
            3.0 Polska.

Ten tekst jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Archiwum

Zobacz również: