Ostatni Mohikanin

Ostatni Mohikanin

2019-11-22 | Artur Wyszyński | Film | Wyświetleń: 1330 | Wersja PDF | Wydrukuj
Czyli: Ponieważ to, czego pragnę, jest tutaj.

W 1757 trwa wojna pomiędzy Anglią a Francją o dominację w Ameryce Północnej. Podczas wojennej zawieruchy toczy się normalne życie. Troje tubylców poluje na granicy, wzdłuż rzeki Hudson. Jeden z nich wyróżnia się, nie jest rdzennym Indianinem, to Sokole Oko (Daniel Day-Lewis). Łupem myśliwych pada okazały jeleń.

Indianie żyją w zgodzie z okolicznym farmerem. Udało im się zdobyć dużą liczbę futer, ale jest coraz mnie zwierzyny. Są jednak zadowoleni z wyników polowań. Futra sprzedają Holendrom, ci płacą srebrem. Anglicy i Francuzi wolą wymieniać skóry na alkohol.

Francuzi na ziemię Indian sprowadzają inne plemienia, nie podoba się to rdzennym mieszkańcom, przyłączają się więc do walki przeciw swoim niedawnym sprzymierzeńcom. Nie wszyscy jednak chcą walczyć. Mają udać się do odległego o dwie doby fortu, pozostawiając swoje domy bez ochrony. Oficer rekrutujący twierdzi, że powinni walczyć, nie przejmując się tym. Kraj i Korona jest ważniejsza.

Nie każdy mieszkaniec uważa się jednak za poddanego, uważają się za wolnych ludzi. Ogólnie w milicji nikt nie rwie się do walki, ludzie chcą gwarancji bezpieczeństwa dla swoich rodzin, domostw i dobytku. Czerwone kurtki skłonne są nawet zmusić ludzi do walki, grożą aresztowaniami.

Na całe szczęście udaje się dojść do porozumienia, milicja kolonialna będzie mogła wrócić, aby bronić swoich majątków.

Major Duncan Heyward (Steven Waddington) to oficer, który nakłaniał kilka scen wcześniej ludzi do walki, nie podoba mu się, że Korona negocjuje warunki zaciągu – mieszkańcy mają jej bronić czy chcą, czy nie chcą. Będzie służył w Forcie William Henry, pod pułkownikiem Munro.

Opinie Anglików o waleczności Francuzów są raczej niskie. Powszechnie uważa się, że są zbyt bardzo zniewieściali, leniwi i wolą jeść i kochać się niż walczyć. Duncanowi przydzielono jednego z tubylców, Mague (Wes Studi) jako przewodnika.

Major traktuje Indian z góry, lekceważąco. Ignoruje rady przewodnika odnośnie do miejsca postoju.

Magua w pewnej chwili robi coś niespodziewanego, zaczyna zabijać żołnierzy – to zasadzka. Kolumna zostaje nieomal całkowicie zniszczona. Na ratunek niedobitkom przychodzi polująca nieopodal trójka Indian. Rzeź przeżywa tylko Duncan i dwie kobiety Alice (Jodhi May) i Cora (Madeleine Stowe). Polujący odeskortują niedobitków do fortu. Podróż nie będzie łatwa, w końcu nie ma żadnej infrastruktury drogowej.

Polujący nie traktują uniżenie Duncana, raczej kpią miejscami z niego. Nie są związani z Anglikami, Francuzami, czy kimkolwiek innym, uważają się za wolnych. Nie służą w milicji i nie zamierzają. Po ich zachowaniu widać, że są doświadczonymi tropicielami.

Kiedy docierają w końcu do fortu, ten okazuje się, być pod oblężeniem. Pomimo tego grupa przedostaje się do niego. Ojciec kobiet, dowodzący fortem, jest zdumiony faktem, że przybyły, wysyłał trzech kurierów z wiadomością, aby zostały i prośbą o posiłki. Żaden z nich nie dotarł. Nikt nie wie, że fort jest oblężony, posiłków nie będzie. Sytuacja jest bardzo zła. Francuzi dysponują lepszymi działami, mają ich więcej i prowadzą intensywne prace saperskie. Jak podejdą za blisko, fort upadnie. Posiłki można ściągnąć z innego, odległego o 12 mil fortu. Czasu zostało jednak niewiele.

Wydaje się, że taka fabuła powinna zagwarantować, że „Ostatni Mohikanin” będzie ciekawy i wciągający. Niestety, dla mnie był on… miałki, mało zajmujący. Są tu sceny walki, z ładnie zrealizowaną sceną walki o fort, są przyjemnie wyglądające zdjęcia, jest akcja, miłość. Jednak czegoś brakuje i ciężko mi napisać czego. Postacie są bezpłciowe, nie zajmujące, mało mnie interesował ich los. Aktorzy, którzy się w nie wcielili, tak jakby do końca nie wiedzieli, jak mają grać.

Porównując go do „Podróży do Nowej Ziemi” (), który ma lekko podobną tematykę, wypada on blado, pomimo tego, że ma więcej akcji, bardziej dynamicznej i jest krótszy. „Podróż do Nowej Ziemi”, oglądało mi się zdecydowanie lepiej.

Filmu nie ratuje bardzo przyjemna muzyka, szkoda, moim zdaniem lekko się tu marnuje.

Ostatni Mohikanin” to raczej film, do jednokrotnego obejrzenia. Zobaczyć i zapomnieć.


Tytuł polski: Ostatni Mohikanin

Tytuł oryginalny: The Last of the Mohicans

Reżyseria: Michael Mann

 

Daniel Day-Lewis jako Sokole Oko / Nathaniel Poe

Madeleine Stowe jako Cora Munro

Russell Means jako Chingachgook

Eric Schweig jako Uncas

Jodhi May jako Alice Munro

Steven Waddington jako Major Duncan Heyward

Wes Studi jako Magua

Artur Wyszyński

Ostatni Mohikanin: Rekrutacja do Milicji Kolonialnej.
Ostatni Mohikanin: Rekrutacja do Milicji Kolonialnej.
Ostatni Mohikanin: Major Duncan Heyward (Steven Waddington).
Ostatni Mohikanin: Major Duncan Heyward (Steven Waddington).
Ostatni Mohikanin: Konwój do fortu.
Ostatni Mohikanin: Konwój do fortu.
Ostatni Mohikanin: Sokole Oko / Nathaniel Poe (Daniel Day-Lewis).
Ostatni Mohikanin: Sokole Oko / Nathaniel Poe (Daniel Day-Lewis).
Ostatni Mohikanin: Alice Munro (Jodhi May) i Cora Munro (Madeleine Stowe).
Ostatni Mohikanin: Alice Munro (Jodhi May) i Cora Munro (Madeleine Stowe).
Ostatni Mohikanin: Noc, nie noc, walczyć trzeba.
Ostatni Mohikanin: Noc, nie noc, walczyć trzeba.
Ostatni Mohikanin: Negocjacje.
Ostatni Mohikanin: Negocjacje.
 Ten tekst jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa
            3.0 Polska.

Ten tekst jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Archiwum

Zobacz również: