Tenacious D: Kostka Przeznaczenia

Tenacious D: Kostka Przeznaczenia

2022-01-07 | Artur Wyszyński | Film | Wyświetleń: 182 | Wersja PDF | Wydrukuj
Czyli: Zapłacić czynsz przy pomocy rocka.

JB (Jack Black) to outsider, nie jest religijny tak jak reszta jego rodziny. Ma swoje marzenie, chce zostać najlepszym na świecie rockandrollowcem. Napisał świetny kawałek, ale rodzina nie akceptuje jego wizji świata. Według nich rock'n'roll to muzyka z piekła rodem. Jack dostaje przepowiednie, aby móc robić to, co kocha, będzie musiał opuścić dom i udać się do Hollywood. Stworzy tam sojusz i najlepszy zespół na świecie. Nie będzie to łatwa droga, będzie musiał stawić czoła swoim demonom.

Wędrówka nie była krótka, w końcu jednak JB dociera do Los Angeles. Niemal od razu jego droga krzyżuje się z Kyle Gassem (Kyle Gass). Jest on również gitarzystą. JB jest wyraźnie zafascynowany muzyką, jaką gra Kyle. Kyle jest sceptyczny co do JB, i nawet kiedy do jego muzyki JB da popis wokalny, a publiczność okaże entuzjazm, Kyle nie zmieni zdania, woli on grać i występować solo.

Nie mogąc znaleźć miejsca na nocleg rozczarowany postawą Kyle, JB zasypia na ławce. Nie będzie miał okazji jednak długo pospać. Chwilę później odwiedza go grupa czterech, zamaskowanych i ubranych w biel mężczyzn. JB zostaje pobity, nie ma zamiaru oddać napastnikom swojej szczęśliwej kostki gitarowej. Tej, która należała do Kyla. Sam zaś Kyle jest światkiem mordobicia, a fakt takiej obrony kostki robi na nim pozytywne wrażenie.

Kyle mówi JB, że ma dużo do nauczenia się i musi wziąć się ostro do roboty, jeżeli chce być z najlepszymi. Będzie go uczył, zostanie jego guru. Nauka idzie powoli i dość opornie. Może dlatego, że jego nauczyciel, sam zbyt dużo nie umie? Bez pieniędzy i z pojawiającymi się problemami, chłopaki będą musieć zabrać się na poważnie do roboty i stworzyć zespół. Nie jest lekko, choć jak na razie mają jednego fana.

Ich pierwszym celem jest wygrać konkurs w lokalnej knajpce. Muszą „tylko” stworzyć arcydzieło. To nie łatwe zadanie. Kyle podpowiada załamanemu JB, co mają inne słynne zespoły. Wszystkie z nich używają tej samej kostki gitarowej. Może więc, jak i oni będą ją mieć, to drzwi do kariery i sławy otworzą się dla nich szeroko. Jednak żaden ze sklepów dla gitarzystów nie ma czegoś takiego w asortymencie. Sprzedawca jednego z nich, jednak coś wie, to jakaś tajemnica. To Kostka Przeznaczenia, najciemniejszy sekret świata rocka. Chłopaki postanawiają ją zdobić. I pomimo wiedzy, że według legendy należy ona do Pana Ciemności, samego Szatana (Dave Grohl), nie zatrzymuje ich od chęci jej zdobycia.

Tenacious D: Kostka Przeznaczenia” to komedia z elementami rockowego musicalu. Fabuła nie jest zbyt ambitna, raczej ma za zadanie prowadzić do kolejnych gagów, czy też problemów. Jej prostota nie przeszkadza i nie razi.

Bohaterowie są sympatyczni, dający się polubić, muzyka jest przyjemna, nie męczy jej słuchanie.

Nie znam dokładnie sceny rockandrollowej, lecz nawet ja zauważyłem dużą ilość nawiązań do innych zespołów, czy osób z tej sceny. Kilkoro wokalistów rockowych się nawet pojawia, a sami bohaterowie w rzeczywistości są zespołem o nazwie „Tenacious D” (ależ zbieg okoliczności :-)). Grać więc potrafią.

Tenacious D: Kostka Przeznaczenia” oglądało mi się dobrze, humor w nim zawarty mi przypadł do gustu (w odróżnieniu od tego z „Kung Fu Szał“). Owszem nie jest wybitny, ale można przymknąć oko na to.

Tenacious” to przyjemna, sympatyczna komedia, z niezłą muzyką i zjadliwym humorze.


Tytuł polski: Tenacious D: Kostka Przeznaczenia
Tytuł oryginalny: Tenacious D in The Pick of Destiny
Reżyseria Liam Lynch

Jack Black jako Jack Black
Kyle Gass jako Kyle Gass
Dave Grohl jako Szatan

Artur Wyszyński

Tenacious D: Kostka Przeznaczenia: Jack Black (Jack Black).
Tenacious D: Kostka Przeznaczenia: Jack Black (Jack Black).
Tenacious D: Kostka Przeznaczenia: Zamaskowani napastnicy.
Tenacious D: Kostka Przeznaczenia: Zamaskowani napastnicy.
Tenacious D: Kostka Przeznaczenia: Kyle Gass i Jack Black.
Tenacious D: Kostka Przeznaczenia: Kyle Gass i Jack Black.
Tenacious D: Kostka Przeznaczenia: Ależ umiejętności!
Tenacious D: Kostka Przeznaczenia: Ależ umiejętności!
Tenacious D: Kostka Przeznaczenia: Kostka Przeznaczenia.
Tenacious D: Kostka Przeznaczenia: Kostka Przeznaczenia.
Tenacious D: Kostka Przeznaczenia: Szatan (Dave Grohl).
Tenacious D: Kostka Przeznaczenia: Szatan (Dave Grohl).
 Ten tekst jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa
            3.0 Polska.

Ten tekst jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Archiwum

Zobacz również: