Ściśle Tajne

Ściśle Tajne

2015-04-24 | Artur Wyszyński | Film | Wyświetleń: 844 | Wersja PDF | Wydrukuj
Czyli Niemcy mają być ponownie zjednoczeni!

Lata zimnej wojny. Amerykański rockandrollowiec, Nick Rivers (Val Kilmer) został zaproszony do NRD w celu wzięcia udziału w Festiwalu Kulturalnym. Nick jest bardzo uzdolnionym i bijącym rekordy popularności muzykiem, szaleją za nim tłumy. Nie wie jednak, że festiwal jest próbą odwrócenia uwagi świata. Niemcy planują przeszkodzić w ćwiczeniach sił morskich NATO. Zamierzają zrobić to przy pomocy Miny Polarnej, wynalazku doktora Paula Flammonda (Michael Gough).

Doktor został zmuszony do współpracy, jest więziony i zastraszony. Jeżeli nie będzie współpracował, jego córka Hillary (Lucy Gutteridge) zostanie zamordowana.

Próby uwolnienia doktora przez ruch oporu zawodzą. Cedric (Omar Sharif) zostaje paskudnie załatwiony. Nie ma nikogo kto mógłby odkryć miejsce uwięzienia doktora.

Szansa na to aby Nick i Hillary się spotkali oscyluje w granicach 100%. W końcu trzeba pomóc niewieście w opałach, a w takie Hillary wpadnie. Pomagając jej Nick wpadnie w tarapaty. Zostaje uwięziony i skazany na karę śmierci. Ucieczka kończy się niepowodzeniem, lecz krążąc po więzieniu trafia do celi doktora.

Szczęście w nieszczęściu, władze zdają sobie sprawę, że Nick musi najpierw wystąpić na festiwalu, jego zniknięcie spowodowałoby międzynarodowy incydent. Kara może zostać wykonana dopiero jak koncert się skończy.

Jednak tym razem to Hillary ratuje z opałów Nicka. Trafiają razem do ruchu oporu. Szykują tam akcję uwolnienia ojca dziewczyny. Nie widzą jednak o tym, że wśród członków ruchu oporu znajduje się zdrajca…

Ściśle Tajne to komedia wyreżyserowana przez trio Davida i Jerryego Zuckera oraz Jima Abrahamsa, specjalistów od parodii filmowych. Ich filmy powinny być powszechnie znane: Czy leci z nami pilot?, Hot Shots! 2, Hot Shots!, czy seria Naga Broń. Każdy kto zna te filmy wie czego powinien się spodziewać - absurdalnego humoru (choć do Monty Pythona dużo im brakuje). Tworzenia napięcia które później jednym gagiem zwalane są do parteru. Poważnych scen, czy rozmów na pierwszym planie, a głupot i dziwactw na drugim czy trzecim.

Ściśle Tajne to nie tylko Nick i Hillary, jest też miejsce na ruch oporu. Ruch działa w NRD, ale jego członkowie mówią z francuskim akcentem. Do tego ich imiona, czy kryptonimy.

Film obfituje w dużą liczbę zabawnych scen, do moich ulubionych należy ta z podkopem wykonywanym łyżeczką przez doktora. Na uwagę zasługują też słowa piosenek – w końcu jak jest piosenkarz to musi śpiewać. Na pewno nie przypominają słów oryginałów. :-)

Film ma swoje lata, powstał w 1984 roku, nie obfituje jednak w dużą liczbą efektów specjalnych więc w niczym to nie przeszkadza. Wart jest natomiast obejrzenia, to spora dawka specyficznego humoru.


Tytuł polski: Ściśle Tajne

Tytuł oryginalny: Top Secret

Reżyseria: David Zucker, Jerry Zucker,Jim Abrahams

Scenariusz: Martyn Burke, Jerry Zucker, Jim Abrahams, David Zucker

 

Val Kilmer jako Nick Rivers

Lucy Gutteridge jako Hillary Flammond

Jeremy Kemp jako Generał Streck

Warren Clarke jako Pułkownik Von Horst

Omar Sharif jako Cedric

Tristram Jellinek jako Major Crumpler

Christopher Villiers jako Nigel

Michael Gough jako Dr. Paul Flammond

Artur Wyszyński

Ściśle Tajne: Generałowie, generałowie malowani chłopcy(?)
Ściśle Tajne: Generałowie, generałowie malowani chłopcy(?)
Ściśle Tajne: Nick Rivers	 (Val Kilmer).
Ściśle Tajne: Nick Rivers (Val Kilmer).
Ściśle Tajne: Papiren bite!
Ściśle Tajne: Papiren bite!
Ściśle Tajne: Keine stempelek in hier!
Ściśle Tajne: Keine stempelek in hier!
Ściśle Tajne: Tak, to też kadr z filmu.
Ściśle Tajne: Tak, to też kadr z filmu.
Ściśle Tajne: Cedric (Omar Sharif).
Ściśle Tajne: Cedric (Omar Sharif).
Ściśle Tajne: Hillary Flammond (Lucy Gutteridge).
Ściśle Tajne: Hillary Flammond (Lucy Gutteridge).
Ściśle Tajne: Na tańcach.
Ściśle Tajne: Na tańcach.
Ściśle Tajne: Dr. Paul Flammond (Michael Gough).
Ściśle Tajne: Dr. Paul Flammond (Michael Gough).
Ściśle Tajne: Ruch oporu.
Ściśle Tajne: Ruch oporu.
Ściśle Tajne: Też chcę takie zabawki.
Ściśle Tajne: Też chcę takie zabawki.
Ściśle Tajne: Ale wpadka…
Ściśle Tajne: Ale wpadka…
 Ten tekst jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa
            3.0 Polska.

Ten tekst jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Archiwum

Zobacz również: