Niniejsza strona korzysta z ciasteczek (cookies).
Zobacz szczegóły.
ArtulinoNet na Facebook
Artulino na Twitter

Czarnoksiężnik

Czarnoksiężnik

Czyli nadmiar NaCl zabija.

Końcówka VII wieku, Stany Zjednoczone Ameryki. W wieży przetrzymywany jest podejrzany o konszachty z diabłem czarnoksiężnik (Julian Sands). Jest on najstraszniejszym i najgroźniejszym że wszystkich możliwych czarnoksiężników – film o byle kim nie byłby tak ciekawy. :-) Już niedługo zostanie spalony na stosie. Jest to duży sukces jego łowcy Gilesa Redferne (Richard E. Grant). Już nie raz tropił on czarnoksiężnika, ale w końcu się udało. Czarnoksiężnik nie przejmuje się jednak swoim losem i ani myśli przyznać się do swoich win. Ma ku temu swoje powody – nad wieżę nadciąga magiczna burza, skazaniec znika, a wraz z nim Redferne.

Czarnoksiężnik trafia do… przyszłości. Pojawia się w 1989 roku, w domu Chasa (Kevin O'Brien) i mieszkającej u niego Kassandry (Lori Singer). Przyjmowanie pod dach przerażającego czarnoksiężnika jest jednak błędem. Chas ginie zamordowany, a na Kassandrę zostaje rzucony urok – będzie codziennie starzeć się o 20 lat.

 

Na całe szczęście razem z czarnoksiężnikiem do przyszłości trafia Redferne. Tropiąc uciekiniera trafia do Kassandry. Dziewczyna nie jest skłonna uwierzyć w to co się stało, ale z czasem przekonuje się do łowcy czarownic i razem wyruszają w pościg za czarnoksiężnikiem.

 

On sam chce odnaleźć rozdzieloną na trzy części Biblię Szatana, aby cofnąć proces stworzenia świata.

 

Film „Warlock” nie jest filmem z górnej półki. To horror z elementami fantastyki (lub vice versa). Jest brutalny – ale czy na wskroś zły czarnoksiężnik może zachowywać się inaczej? Odnoszę wrażenie że aktorzy raczej się bawili niż grali. Dobrze wypadł tu Julian Sands, lekko uśmiechnięty blondas z włosami związanymi z kucyk, który bezwzględnie morduje każdego kto mu stanie na drodze. Równie dobrze zagrał odtwórca łowcy Richard Grant, ubrany w jakiś skóry, mówiący archaicznym językiem, nie mogący odnaleźć się w innym dla niego świecie.

 

W filmie są efekty specjalne, strasznie prymitywne z obecnego punktu widzenia. Zapadają jednak w pamięci – lot czarnoksiężnika jest wręcz komiczny. :-)

 

Drugą taką komiczną sceną dla mnie, była ta w której Kassandra i Gilesem lecą samolotem, a łowca nie chce się rozstać z swoim, bardzo specyficznym bagażem. Dziś zostałby oskarżony o terroryzm. :-)

 

Filmu może nie polecam do oglądania razem z dziećmi, ale dla fanów horrorów z epoki VHS pozycja obowiązkowa, choć pewnie już dawno ten film widzieli.

 

Tytuł oryginalny: Warlock
Tytuł polski: Czarnoksiężnik

Reżyseria: Steve Miner

 

Julian Sands jako Czarnoksiężnik

Lori Singer jako Kassandra

Richard E. Grant jako Giles Redferne

Kevin O'Brien jako Chas

Artur Wyszyński


czarnoksieznik
czarnoksieznik
czarnoksieznik
czarnoksieznik
czarnoksieznik
czarnoksieznik
czarnoksieznik
czarnoksieznik

Licencje:

Tekst: