Silverado

Silverado

2019-04-05 | Artur Wyszyński | Film | |
Czyli: nic złego nie ma na tej ziemi, może tylko w niektórych ludziach.

Grupa mężczyzn próbuje zabić Emmetta (Scott Glenn), pomimo że zaskakują go we śnie, ten bez większych problemów kładzie wszystkich napastników trupem i wyrusza w podróż. Po drodze, na pustyni znajduje nieprzytomnego człowieka, nie ma on butów i wierzchniego ubrania, jest tylko w bieliźnie. W pobliżu nie ma konia, nie wiadomo skąd się ów człowiek wziął, ani kim jest. Emmett daje nieszczęśnikowi wody. Dwoje mężczyzn łączy to, że jednego i drugiego próbowano ostatnio napaść. Razem ruszają do pobliskiej osady.

Uratowany, Paden (Kevin Kline), w mieście widzi człowieka, który przygotowuje się do drogi, chyba ma z nim jakieś porachunki, lub sądzi, że popełnił przestępstwo – chce go zastrzelić, tylko że ma na sobie wyłącznie bieliznę. Jego uzbrojenie jest, hmm, znikome.

Za pieniądze, które dostał od Emmetta, zamiast ubrania kupuje rewolwer, starego grata. Człowiek, z którym ma porachunki, usiłuje odjechać, a widząc Padena, strzela do niego, ten zachowując idealny spokój, ładuje jeden nabój do rewolweru i wypala do uciekiniera. Jeden strzał mu w pełni wystarcza. Uciekinier jest martwy. Uciekającym był koniokrad. Ciężko jednak będzie udowodnić, że koń jest własnością Padena. Udaje się jednak przekonać miejscową władzę – dobrze jest popisywać swoją własność tym przypadku siodło.

Paden spotyka swojego starego znajomego Cobba (Brian Dennehy), który potwierdza jego tożsamość. Pożycza też Padenowi pieniądze, w końcu ile można ganiać w bieliźnie. Cobb potrzebuje kilku ludzi, tym razem do legalnego zajęcia. Paden nie wydaje się zainteresowany, jednak te 13 dolarów trzeba będzie spłacić.

Padden i Emmett będą jeszcze trochę razem podróżować, jadą do Turley.

Stają w obronie, (tylko webralnej), czarnoskórego – Malachi (Danny Glover). Od szeryfa dowiadują się, gdzie przebywa poszukiwany przez Emmetta znajomy, Jake (Kevin Costner) – będą go wieszać. Trzeba będzie go wyciągnąć, Padden nie ma zamiaru w to się mieszać, Przy pożegnalnym drinku Padden odnajduje swój ulubiony kapelusz. Na cudzej głowie. Cóż powtarza się sytuacja z koniokradem. Teraz i on trafia do więzienia, jednak nie zabawi tam długo z Jakiem. Całą trójką uciekają do Silverado, a po drodze otrzymują nieoczekiwaną pomoc.

Niebawem dołączają do grupy ludzi wybierającej się do Kalifornii, do Silverado.

Silverado” to dość lekki film z gatunku westernu. Nie jest pełen akcji, nie jest przepełniony strzelaninami, pojedynkami, czy też walką z Indianami, kowbojów tu też jak na lekarstwo. Owszem strzelaniny i walka z tym złym też jest, ale jakoś to inaczej wygląda, tak bardziej realnie.

Film ma swoje ciekawe pomysły, jest dobrze zrealizowany, do gry aktorskiej raczej nie mam zastrzeżeń. Wspomina o rasizmie – brak „gościnności” w stosunku do Malachiego w barze, równość ras jest tylko teoretyczna.

Podobały mi się też scenerie, dają duże wrażenie autentyczności.

Silverado” oceniam jako film raczej przeciętny, dobrze się go ogląda, ale jakoś szczególnie nie wybija się na szczyt innych filmów, jednak jest to solidna produkcja.


Tytuł: Silverado

Reżyseria Lawrence Kasdan

 

Kevin Kline jako Paden

Scott Glenn jako Emmett

Danny Glover jako Malachi

Kevin Costner jako Jake

Brian Dennehy jako Cobb

Linda Hunt jako Stella

Artur Wyszyński

Silverado: Emmet (Scott Glenn).
Silverado: Emmet (Scott Glenn).
Silverado: Urlop na pustyni.
Silverado: Urlop na pustyni.
Silverado: Paden (Kevin Kline).
Silverado: Paden (Kevin Kline).
Silverado: Nie wnikam, ale podobno „każda potwora znajdzie swego amatora”.
Silverado: Nie wnikam, ale podobno „każda potwora znajdzie swego amatora”.
Silverado: Cobb (Brian Dennehy).
Silverado: Cobb (Brian Dennehy).
Silverado: Malachi (Danny Glover).
Silverado: Malachi (Danny Glover).
Silverado: Jake (Kevin Costner).
Silverado: Jake (Kevin Costner).
Silverado: Razem ku lepszej przyszłości.
Silverado: Razem ku lepszej przyszłości.
Silverado: Kiedyś trzeba to skończyć.
Silverado: Kiedyś trzeba to skończyć.
 Ten tekst jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa
            3.0 Polska.

Ten tekst jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Archiwum

Zobacz również: