Astoria to małe, senne amerykańskie miasteczko położone na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych Ameryki, nieopodal granicy z Kanadą. Jest to miejsce w którym mieszkają bohaterowie filmy „The Goonies”. Jeszcze mieszkają… Już niedługo na miejscu ich domów ma powstać pole golfowe. To jest ich ostatni weekend razem, jak najlepiej go spędzić?
Astoria to małe, senne amerykańskie miasteczko położone na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych Ameryki, nieopodal granicy z Kanadą. Jest to miejsce w którym mieszkają bohaterowie filmy „The Goonies”. Jeszcze mieszkają… Już niedługo na miejscu ich domów ma powstać pole golfowe. To jest ich ostatni weekend razem, jak najlepiej go spędzić?
Tata jednego z bohaterów jest kustoszem w lokalnym muzeum. Dziwnym trafem część eksponatów które nie trafiły na wystawę trzyma na strychu. Wystawa jest nie byle jaka, jej tematem są piraci. Chłopcy pomimo sprzeciwu najstarszego z nich – Brandona (Josh Brolin) wybierają się na strych aby obejrzeć znajdujące się tam skarby. Tam, przy obowiązkowej w takich momentach burzy, znajdują mapę do skarbu piratów. Co to za film o piratach bez skarbu? Czy jest lepszy sposób na ostatnią przygodą, niż poszukiwanie skarbu piratów? Jasne że nie! Chłopaki ruszają na poszukiwania!
Skarbu szuka się klasycznie – trzeba policzyć kroki od pewnego charakterystycznego miejsca. Droga prowadzi ich do zdaje się opuszczonej restauracji. Restauracja jest brudna i zaniedbana, a obsługa bardzo nie miła i z lekka podejrzana. Z piwnicy słychać jakieś wycie, kogoś wnosili do środka, ogólnie miejsce od którego najlepiej trzymać się z daleka. Chłopaki salwują się ucieczką.
Na zewnątrz wpadają na Brandona i dwie dziewczyny – Andree (Kerri Green) i Stephanie (Martha Plimpton). Jako że skarb nie daje im spokoju, „obsługa kelnerska” gdzieś pojechała postanawiają wrócić i przeszukać raz jeszcze jadłodajnię. Poszukiwania idą lepiej niż się spodziewali, znajdują „sztywniaka” (dosłownie i w przenośni), maszynę drukarską z kompletem fałszywych dolarów, dziwnego i strasznego człowieka (John Matuszak) przykutego do ściany, oraz ukryte wejście do tuneli. Po małym zamieszaniu – gospodarze wracają - bohaterowie znikają w tunelu, zapominając o Lawrence „Klocu” Cohenie (Jeff Cohen). „Kloc” pod wpływem „argumentów nie od odrzucenia” opowiada po co tu przybyli. Pomysł zagarnięcia skarbu spodobał się „gospodarzom”, choć w rzeczywistości jest to rodzina Fratelli – przestępcy, złoczyńcy i bandyci. Zawsze musi pokazać się jakiś antagonista, aby bohaterom nie było za nudno. :-)
Grupa „Goonie” przedziera się przez tunele pełne śmiercionośnych pułapek (też aby nie było nudno). Z mniejszymi lub większymi problemami, ale bez strat w ludziach, docierają do ukrytego w jaskini statku piratów. Wszystko tak jak opisywała mapa. Czy jednak skarbu nie przejmie depcząca im po piętach rodzina Fratelli? Kim jest tajemniczy przykuty człowiek i co się stanie z „Klocem”?
Czy skarb wystarczy aby wykupić domy i grupie przyjaciół nie będzie pisany rozpad?
Film „The Goonies” jest typowym filmem familijnym, być może jest lekko straszny, więc zalecane jest oglądanie go razem z pociechą. „Sloth” nie należy do zbyt urodziwych i może przestraszyć – tak jak sobie zaplanował to reżyser. Rodzina Fratelli jest brutalna i bezwzględna, ale krew się na ekranie nie leje. Film jest pełen akcji, dramatycznych i trzymających w napięciu scen, humoru. Bohaterowie są bardo sympatyczni i widz przeżywa wraz z nimi ich przygodę. Każdy z nich jest inny i ma różny charakter: Michael Walsh (Sean Astin) – zapaleniec i astmatyk, Richard „Data” Wang (Jonathan Ke Quan) to fan Bonda, a raczej Q i jego wynalazków, próbuje z mniejszym lub większym skutkiem sam je tworzyć. Jest grubasek, wygadany Clark „Gęba” Devereaux (Corey Feldman) znajdujący na każdy argument kila swoich. Andy to typowa nastolatka, lekko panikująca i „czująca miętę” do Brandona, natomiast „Stef” jest racjonalna, logiczna, mocno stąpa po ziemi, ale jest też lekko marzycielska. Szeroki przekrój osobowości, paczka bohaterów których nie sposób nie polubić i aż chciało by się do nich dołączyć.
Być może ciekawostką będzie fakt, że z tematem „The Goonis” pierwszy kontakt miałem prz grę na komputerze, a nie film i z lekkim zaskoczeniem przyjąłem fakt, że jest to gra na jego podstawie. Dobra gra należy zaznaczyć. Film jest z 1985 i czuć klimat tych lat – dla mnie to zaleta.
Mała ciekawostka (numer 2 :-) ). Pole golfowe nie powstało. Można to sprawdzić na mapach Google.
Tytuł: The Goonies
Alternatywne tytuły polskie: „Postrzeleńcy”, „Gagatki”
reżyseria: Richard Donner
scenariusz: Chris Columbus, Steven Spielberg
Sean Astin jako Michael Walsh
Josh Brolin jako Brandon Walsh
Jeff Cohen jako Lawrence „Kloc” Cohen
Corey Feldman jako Clark „Gęba” Devereaux
Kerri Green jako Andrea „Andy” Carmichael
Martha Plimpton jako Stephanie „Stef” Steinbrenner
Jonathan Ke Quan jako Richard „Data” Wang
John Matuszak jako Lotney „Sloth” Fratelli
Robert Davi jako Jake Fratelli
Joe Pantoliano jako Francis Fratelli
Anne Ramsey jako Mama Fratelli
Artur Wyszyński
Ten tekst jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.