Niniejsza strona korzysta z ciasteczek (cookies).
Zobacz szczegóły.
ArtulinoNet na Facebook
Artulino na Twitter

Za horyzontem

Za horyzontem

Czyli w poszukiwaniu swojej własnej ziemi.

Irlandia w końcu XIX wieku nie była rajem na Ziemi. Mieszkańcy są wyzyskiwani przez właścicieli ziemskich. Panuje bieda i ubóstwo. Na farmie rodziny Donnelly wydarza się tragedia, ginie głowa rodziny. Jego śmierć najbardziej przeżywa najmłodszy syn Joseph (Tom Cruise). Jego starsi bracia tuż po śmierci ojca, kiedy ciało nie zaczęło nawet jeszcze stygnąć planują sprzedać farmę. Jednak czarę goryczy przelewa kara nałożona przez Steven (Thomas Gibson) – zarządcy Pana Christie (Robert Prosky), za niezapłacone podatki. Pali on rodzinny dom Josepha. Robi to podczas pogrzebu. Joseph postanawia się zemścić…

Spotyka to się z pokpiwaniem mieszkańców wioski, najmłodszy brat jest jednak uparty i nie daje się odwieźć od swoich zamiarów. Przyjaciel ojca daje mu strzelbę. Jej stan trudno nazwać przyzwoitym. Wygląda na taką której mogli by używać faraonowie. :-)

 

Zgodnie z przewidywaniami, podczas strzelania do Pana Christie, strzelba więcej krzywdy narobi strzelcowi niż celowi. Joseph zostaje ranny. Niedoszła ofiara Josepha postanawia pomóc wrócić mu do zdrowia. Czyżby Daniel Christie nie był na wskroś złym człowiekiem?

 

Taka sytuacja jest na rękę córce Pana Daniela – Shannon (Nicole Kidman), próbuje namówić Josepha na… ucieczkę do Stanów Zjednoczonych! Czytała o planowanym wyścigu po ziemię. Uczestnik po przybyciu na określone miejsce może zająć połać ziemi za darmo i rozpocząć nowe życie. Shannon marzy o farmie, chce hodować konie, jest zachwycona Ameryką i pragnie zakosztować wolności o której tyle czytała. Podczas rejsu nie może jednak być sama – kobiecie to nie przystoi. Proponuje więc Josephowi rolę… jej służącego. Jak nie trudno się domyślić Joseph nie wierzy w fakt że ktoś może rozdawać ziemię i nie ma najmniejszego zamiaru zostawać niczyim służącym – wystarczająco mocno nienawidzi Panów. Nie chce płynąć pomimo tego że również pragnie mieć swoją własną ziemię.

 

Sytuacja jednak zmienia się na tyle, że Shannon i Joseph trafiają na transatlantyk i kierują się w stronę Nowego Świata. Po dotarciu Shannon ze zdumieniem odkrywa, że życie nie jest tu takie lekkie, a Joseph czuje się jak w domu. Do udziału w wyścigu potrzeba jednak pieniędzy – na piechotę nie ma się żadnych szans. Dwójka bohaterów próbuje zarabiać na życie. Pewną pomoc oferuje Mike Kelly (Colm Meaney), nieoficjalny władca dzielnicy, nie zawsze działający zgodnie z prawem. Tu lekkie zboczenie z tematu – jego daleki potomek będzie inżynierem na którymś z Enterpris’ow w serialu Star Trak (nie mogłem się powstrzymać :-) ).

 

W Irlandii sytuacja zdecydowanie się pogarsza, wybucha powstanie i rodzina Christe musi emigrować. Ich celem również staje się Ameryka.

 

Za horyzontem” zachwyca plenerami. Zdjęcia oddają majestat przyrody, zarówno w Irlandii jak i w USA. Sama fabuła może nie należy do wybitnych, ale sam film zapadł mi w pamięć.

 

Aktorzy wczuwają się w rolę i pasują do swoich postaci. Pan Christie, wygląda sympatycznie i tak też się zachowuje. Jego żona (Barbara Babcock), to wyniosła arystokratka, chciałoby się napisać, pełną gębą, jest jednak również sympatyczna. Joseph to awanturnik lubiący bijatyki, a Shannon chce się bawić, nie lubi „sztywnego” towarzystwa, zmuszona będzie jednak nauczyć się żyć i pracować. Steven to zakochany bez wzajemności w Shannon dupek, uwielbiający odgrywać się na słabszych.

 

Finałem filmu jest Wielki Wyścig. Scena nakręcona z rozmachem, setki koni i wozów. Jeźdźcy spadają, wozy się przewracają, ogólny galimatias. Innymi słowy robi wrażenie, a że efektów specjalnych nie ma, to sądzę że jeszcze długo będzie je robić.

 

Za horyzontem” warto obejrzeć, nie jest typowy western, pomimo że opowiada częściowo o „podbijaniu” Dzikiego Zachodu. Pokazuje jednak że nie każdy emigrant mógł się natychmiast dorobić fortuny. Życie nie jednego skopało i pozostawiło w rynsztoku.

 

 

Tytuł oryginalny: Far and Away

Tytuł polski: Za horyzontem

Reżyseria: Ron Howard

 

Tom Cruise jako Joseph Donnelly

Nicole Kidman jako Shannon Christie

Thomas Gibson jako Steven

Robert Prosky jako Daniel Christie

Barbara Babcock jako Nora Christie

Colm Meaney jako Mike Kelly

Artur Wyszyński


za-horyzontem
za-horyzontem
za-horyzontem
za-horyzontem
za-horyzontem
za-horyzontem
za-horyzontem
za-horyzontem
za-horyzontem
za-horyzontem
za-horyzontem
za-horyzontem
za-horyzontem
za-horyzontem
za-horyzontem
za-horyzontem
za-horyzontem
za-horyzontem

Licencje:

Tekst: