Człowiek z blizną

Człowiek z blizną

2021-04-02 | Artur Wyszyński | Film | Wyświetleń: 487 | Wersja PDF | Wydrukuj
Czyli: Zasługuję na świat, chico. I wszystko, co na nim jest.

W 1980 roku przywódca Kuby, Fidel Castro, otworzył port w Mariel, mający umożliwić mieszkańcom wyspy wyjazd do krewnych mieszkających w Stanach Zjednoczonych Ameryki. W ciągu 72 godzin, z USA w stronę Kuby wypłynęło 3 000 łodzi. Okazało się, że Catro zmusza właścicieli łodzi, by na pokład zabierali nie tylko swoich krewnych, ale również przestępców z więzień. Z 125 000 uchodźców, którzy dotarli do brzegów Florydy, około 25 000 miało przeszłość kryminalną. Oczywiste jest, że część z nich, chciała kontynuować swoją działalność w USA.

Jednym z nich jest Antonio Montana (Al Pacino), z charakterystyczną blizną na policzku. Wyluzowany, lekko bezczelny, impulsywny, dobrze znający angielski. W USA nie ma nikogo z rodziny, wszyscy nie żyją. Trochę to dziwne, dlaczego tu trafił, skoro oficjalnie mogli pojechać tylko ci posiadających krewnych. Przesłuchujący go ludzie, nie dają wiary wszystkim odpowiedziom udzielanym przez niego. Szybko odkrywają tatuaż na dłoni. Nie wiedzą, co oznacza, ale wiedzą gdzie powstał. W więzieniu. Montana musiał w nim przebywać. Wytatuowane widły mogą oznaczać, zabójcę. Montana, nie mając większego wyboru, opowiada im prawdę, lub częściową prawdę. Twierdzi, że jest więźniem politycznym i chce żyć z dala od komunizmu.

Miesiąc później Tony przebywa w Freedomtown, obozie uchodźców, pod autostradą 95. Znajomy zna sposób, aby wyjść z obozu w ciągu 30 dni, dostać zieloną kartę i pracę w Miami. Wystarczy… kogoś załatwić. Antonio zgadza się, zrobi to z przyjemnością. Celem jest, były kacyk komunistyczny, któremu Castro przestał ufać i wsadził do więzienia. Wcześniej jednak cel zdołał zamęczyć wielu ludzi. Tony nie przepada za komunistami, więc zabicie go będzie dodatkową nagrodą.

Tony z przyjacielem dostają zielone karty i mogą cieszyć się wolnością. Pracują w jadłodajni. Nie jest to ich wymarzona praca, ale chwilowo musi wystarczyć. Znajomi przyjaciela, proponują im rozładunek marihuany z łodzi, za 500 dolarów dla każdego. O ile przyjaciel zgadza się bez problemów, Tony opierdziela zleceniodawców(!). Według niego minimalna stawka to 1 000 dolarów. Spotkanie niemal kończy się awanturą. Zleceniodawca, widząc, że Tony to twardziel, proponuje mu inną pacę. Ma pojechać i spotkać się z Kolumbijczykami, oraz odebrać od nich dwa kilo kokainy. Dostanie za to 5 000 dolarów. O ile kolombijczycy będą mieli towar. Zleceniodawcy rekomendują zabrać ze sobą… karabin maszynowy.

Negocjacje są bardzo ostrożne. Niestety Kolumbijczykom udaje się zaskoczyć Tonego i przyjaciela. Przyjaciel ma pecha, to od niego zaczynają. Tony jest nieugięty i nie ma zamiaru oddawać pieniędzy. Na szczęście eskorta Antonia przychodzi im w końcu z pomocą. Tony pokazuje, dlaczego nie wolno go irytować. Na koniec Tony ma i narkotyki i pieniądze. Wywiera do dobre wrażenie na Franku Lopezie (Robert Loggia). Daje możliwość Antonio pracy dla jego organizacji, potrzebuje kogoś „ze stalowymi jajami”.

Człowiek z blizną” nie jest kinem rozrywkowym, chyba, że ktoś życie brutalnego gangstera uzna za rozrywkę. Film jest pełen morderstw, bezpardonowej walki o zyski. Tu dla przeciwników nie ma litości.

Na wielkie uznanie zasługuje, zwyczajowo Al Pacino. Doskonale pasuje do roli, w jaką się wcielił. Dużo też dał reżyser Brian De Palma jest uznany w swej pracy i niebezpodstawnie. Inny jego film, opisywany na łamach ArtulinoNet – „Nietykalni” jest równie dobry, jak nawet nie lepszy.

Człowiek z blizną”, pomimo że nie jest filmem dla każdego, to mogę go polecić każdemu dorosłemu widowi.


Tytuł polski: Człowiek z blizną
Tytuł oryginalny: Scarface
Reżyseria Brian De Palma

Al Pacino jako Tony Montana
Steven Bauer jako Manny Ribera
Michelle Pfeiffer jako Elvira
Mary Elizabeth Mastrantonio jako Gina
Robert Loggia jako Frank Lopez

Artur Wyszyński

Człowiek z blizną: Tony Montana (Al Pacino).
Człowiek z blizną: Tony Montana (Al Pacino).
Człowiek z blizną: Obóz uchodzców.
Człowiek z blizną: Obóz uchodzców.
Człowiek z blizną: Nie zadzieraj z Tonym!
Człowiek z blizną: Nie zadzieraj z Tonym!
Człowiek z blizną: W paszczy narkotyków.
Człowiek z blizną: W paszczy narkotyków.
 Ten tekst jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa
            3.0 Polska.

Ten tekst jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Archiwum

Zobacz również: