Zabójcza broń 4

Zabójcza broń 4

2023-02-24 | Artur Wyszyński | Film | Wyświetleń: 392 | Wersja PDF | Wydrukuj
Czyli: Wędkowanie z atrakcjami.

Rzeczy dobre, doskonałe powinny trwać wiecznie tak, jak współpraca dwojga detektywów Riggsa (Mel Gibson) i Rogera (Danny Glover). Pomimo że ten ostatni mógłby od dawna być na emeryturze, ciągle pracuje w policji Los Angeles. Cały czas ma tego samego partnera. Ewidentnie Riggs dawno skończył z myślami samobójczymi, widać potrzebował przyjaciela, jakim się stał starszy policjant ze swoją rodzoną. Ta ostatnia przyjęła go do swojego grona.

Policja pracuje, nie zważając na porę dnia czy pogodę. Pewnej deszczowej nocy Roger i Riggs natrafiają na dziwaka, który ostrzeliwuje jeden ze sklepów z broni automatycznej, oraz podpala go miotaczem ognia. Wydaje się, że wie, co robi, ubrany jest w strój ognioodporny. W czasie kiedy policjanci zastanawiają się, jak zabrać się za podpalacza, ten podpala kolejne sklepy i to, co zastanie na ulicy. Próba podjechania do niego zawodzi, przestępca tylko zwraca uwagę na ich samochód i zaczyna ostrzał. Niestety, oprócz ognioodporności jego kombinezon jest też kuloodporny, ostrzał Riggsa nie jest skuteczny, tylko irytuje podpalacza.

Podczas krycia się za samochodem i ożywionej dyskusji, kto ma uciekać, a kto zostać, Riggs dowiaduje się od Rogerga, że będzie ojcem. Lorna (Rene Russo), partnerka młodszego z detektywów jest z nim w ciąży. Bała się sama mu to powiedzieć, obawiając się jego gniewu. Riggs rewanżuje się wiadomością, że najstarsza córka Roggera, Rianne też jest w ciąży. Roger będzie dziadkiem. Coś mi się wydaje, że w ten sposób chcą zmusić partnera, aby uciekł, a sami zostać, aby skupić na sobie uwagę piromana. Riggs wpada na pomysł, jak to u niego jest mocno zaskakujący i niekonwencjonalny. Okazuje się jednak skuteczny. Podpalacz zostaje wyeliminowany, ale z nim mała cześć okolicy.

Od tamtego wydarzenia minęło niemal dziewięć miesięcy. Przyjaciele z Leo (Chris Rock) popłynęli sobie na nocny połów. Kiedy zastanawiają się co zrobić ze złowionym rekinem, tuż obok nich przepływa statek, z którego słychać odgłosy strzelaniny. Sam statek zarejestrowany jest w Azji i ma swoje najlepsze lata za sobą, przydałby mu się remont, lub co najmniej odmalowanie. Policjanci wzywają pomoc i ruszają w pogoń. Kiedy uciekający orientują się, że są ścigani, rozpoczynają ostrzał. Dobrze, że Riggs jest o wiele doskonalszym strzelcem niż załoga frachtowca. Sprawa kończy się ucieczką załogi i wbiciem płonącego statku w brzeg oraz zatopieniem ukochanej łodzi Rogera. Pod pokładem frachtowca znajduje się cała masa nielegalnych emigrantów.

To nie codzienność, co miesiąc przybywa przynajmniej jeden taki statek. „Pasażerowie” muszą koszt przemytu opłacić – pracują jako tania siła robocza, traktowani są jak niewolnicy. Trudno powiedzieć czy to szczęście, że zostali odnalezieni. Trafią z powrotem do domu.

Jednak nie wszyscy pasażerowie ostali odnalezieni. Kilkoro z nich ukryło się na szalupie. Odnajduje ich Roger i… przygarnia.

Zatonięcie łodzi, ciąża córki z nie wiadomo kim, to nie koniec problemów Rogra. Wydział Spraw Wewnętrznych podejrzewa Rogera o branie łapówek. Cóż ma on niespodziewanie więcej pieniędzy, kupuje łodzie, wysłya dzieci na studia. Ciężko zrobić to z policyjnej pensji. Na dodatek Lorna wie, kim jest ojciec jego przyszłej wnuczki, lub przyszłego wnuka. Ta wiadomość bardzo by mu się nie spodobała. Wygląda też na to, że Riggs jest przedostatnią osobą, która się o tym dowiaduje. Rogger ma być ostatnią, powiedzą mu po porodzie. Taka niespodzianka, a raczej forma chronienia ojca.

To nie koniec problemów. Prawdopodobnie, po awanturze, że statkiem i ich innych, wcześniejszych „dokonań”, wydział policji stracił ubezpieczenie, dlatego główni winowajcy, Roger i Riggs zostają… awansowani. Będą musieli zejść ulicy.

Zabójcza broń 4” niezmiennie trzyma poziom poprzedniczek. Widom spodobała się para detektywów. Trudno się dziwić, są charakterystyczni, mili, wydają się pozbawieni negatywnych cech charakteru. Mają problemy, ale załatwiają je z mniejszymi, lub większymi przygodami i żyją dalej. Takich bohaterów da się lubić.

Zabójcza broń 4” tym razem opowiada o walce z chińskimi przestępcami. Rola tego złego przypadła Jet Li. Jeżeli w filmie pojawia się Chińczyk, to musi być to przynajmniej mistrz walki. Jet Li umie walczyć, ale czy musiał od razu grać negatywną postać? Cóż do roli pasuje, a że musi przegrać starcie z policją, to takie prawidła filmu.

Twórcy ponownie obsadzili Joe Pesci w roli Leo Getz. Tym razem został… prywatnym detektywem. Ponownie bawi. Widać nie bierze za złe nie najlepszego traktowania przez dwójkę detektywów.

Film pasuje do poprzednich części. Jest to jednocześnie ostatnia część cyklu. Krążą pogłoski o następnym filmie, ale jakoś ciężko mi sobie go wyobrazić.

Seria „Zabójczej broni” na dobre zapisała się w historii kinematografii i nadal dobrze bawi.


Tytuł polski: Zabójcza broń 4
Tytuł oryginalny: Lethal Weapon 4
Reżyseria Richard Donner

Mel Gibson jako Martin Riggs
Danny Glover jako Roger Murtaugh
Joe Pesci jako Leo Getz
Rene Russo jako Lorna Cole
Chris Rock jako Lee Butters
Jet Li jako Wah Sing Ku

Artur Wyszyński

Zabójcza broń 4: „Więc choć, podpalę Twój świat, na żółto i czerwono”. Opancerzony piroman w akcji.
Zabójcza broń 4: „Więc choć, podpalę Twój świat, na żółto i czerwono”. Opancerzony piroman w akcji.
Zabójcza broń 4: Martin Riggs (Mel Gibson).
Zabójcza broń 4: Martin Riggs (Mel Gibson).
Zabójcza broń 4: Leo Getz (Joe Pesci).
Zabójcza broń 4: Leo Getz (Joe Pesci).
Zabójcza broń 4: Pływający wrak.
Zabójcza broń 4: Pływający wrak.
Zabójcza broń 4: Wah Sing Ku (Jet Li).
Zabójcza broń 4: Wah Sing Ku (Jet Li).
Zabójcza broń 4: Roger Murtaugh (Danny Glover) i Lee Butters (Chris Rock).
Zabójcza broń 4: Roger Murtaugh (Danny Glover) i Lee Butters (Chris Rock).
 Ten tekst jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa
            3.0 Polska.

Ten tekst jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Archiwum

Zobacz również: