Czy leci z nami pilot?

Czy leci z nami pilot?

2022-10-21 | Artur Wyszyński | Film | Wyświetleń: 149 | Wersja PDF | Wydrukuj
Czyli: Dramat w drodze do Chicago.

Ted Striker (Robert Hays) to weteran wojenny, były pilot. Cierpi na syndrom szoku pourazowego, na skutek wydarzeń ze swojej służby. Od tego czasu nie cierpi latania, a wręcz nawet nie może patrzeć na samoloty. Próbuje z tym walczyć przy pomocy alkoholu, co jak wiadomo, nie jest prawidłową terapią. Z uwagi na jego nadużywanie specyfiku chce odejść od niego jego dziewczyna, Elaine (Julie Hagerty). Bohater chce ją jeszcze przekonać, udaje mu się ją złapać tuż przed rozpoczęciem przez nią kolejnej nocy w pracy. Nie mając wyboru, Elaine już nie wróci, złożyła wniosek o transfer na inną trasę, Ted postanawia porozmawiać z nią podczas jej służby. Widać, że musi być zdesperowany i mu bardzo na niej zależy, Ted kupuje bilet na samolot. Elaine jest stewardessą.

Załoga przygotowuje maszynę do lotu, prognoza pogodny nie jest optymistyczna, ale nie powinno być problemów, najwyżej trochę porzuca. Wszystko zgodnie z rutyną, bez najmniejszych problemów. Na pokładzie jest co prawda ważna pasażerka, dziewczynka podróżującą do Minneapolis na przeszczep serca. Czas jest kluczowy, ale opóźnień nie powinno być. Elaine jest zajęta pracą, więc rozmowa z Tedem musi poczekać.

Podczas lotu stewardessy zbierają zamówienia na obiad, do wyboru jest stek lub ryba. Dopiero po nim zaczną się problemy. Wszyscy ci, który zjedli rybę, zatruwają się. Wśród nich jest cała załoga z kokpitu. Potrzeba kogoś, kto potrafi szybko sprowadzić samolot na ziemię, kogoś, kto potrafi pilotować.

Czy leci z nami pilot?” mógłby być filmem poważnym, jednak trója jego reżyserów gustuje w innym gatunku – komedii i parodii. Poważna sytuacja jest tylko podstawą do humoru i gagów.

Humor jest różny, od sytuacyjnego, słownego (niekiedy ciężko go przełożyć na polski), po niskiego lotu. Często pojawia się on w drugim czy trzecim tle – widać, że reżyserzy to lubią, to samo było w ich innych filmach – „Ściśle tajne”, czy serii „Naga broń”. Czasem on śmieszy, czasami jest żenujący. Na pewno jest odpowiedni do czasów kiedy film powstał, lat 80. Dziś niektóre z gagów by nie przeszły…

Czy leci z nami pilot?” to film nadal dobrze się oglądający, lekki, niekoniecznie jednak rodzinny, po prawie 50 latach potrafi nadal bawić. Być może wdziera się tu sentyment do niego, a może to dobre kino…


Tytuł polski: Czy leci z nami pilot?
Tytuł oryginalny: Airplane!
Reżyseria Jim Abrahams, David Zucker, Jerry Zucker

Robert Hays jako Ted Striker
Julie Hagerty jako Elaine Dickinson
Leslie Nielsen jako Dr Rumack
Kareem Abdul-Jabbar jako Roger Murdock
Lloyd Bridges jako Steve McCroskey
Peter Graves jako Kpt. Clarence Oveur

Artur Wyszyński

Czy leci z nami pilot?: Ted Striker (Robert Hays).
Czy leci z nami pilot?: Ted Striker (Robert Hays).
Czy leci z nami pilot?: Kpt. Clarence Oveur (Peter Graves).
Czy leci z nami pilot?: Kpt. Clarence Oveur (Peter Graves).
Czy leci z nami pilot?: Elaine Dickinson (Julie Hagerty) i Ted.
Czy leci z nami pilot?: Elaine Dickinson (Julie Hagerty) i Ted.
Czy leci z nami pilot?: Groza na pokładzie.
Czy leci z nami pilot?: Groza na pokładzie.
Czy leci z nami pilot?: Dr Rumack (Leslie Nielsen).
Czy leci z nami pilot?: Dr Rumack (Leslie Nielsen).
 Ten tekst jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa
            3.0 Polska.

Ten tekst jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Archiwum

Zobacz również: