Czerwona mgła. Tomasz Kołodziejczak

Czerwona mgła. Tomasz Kołodziejczak

2018-08-03 | Artur Wyszyński | Literatura | Wyświetleń: 1271 | Wersja PDF | Wydrukuj
Czyli podróż geografa na wschód.

Kajetan Kłobudzki to geograf zbierający informacje za Horyzontem. O tym, co się tam dzieje i jak się on zmienia. Nie jest to dosłownie tuż za horyzontem, bo Horyzont to inny plan. Miejsce, z którego Ziemia, przed ponad 30 laty, została zaatakowana. W Europie jest nie wesoło – Królestwa Polski, Węgier, Czech i Moraw, Zachodniej Ukrainy, Księstwo Białorusi, Unia Ugrofińsko-Bałtycka istnieją, choć są inne, niż te nam znane. Trwa „lotniskowiec” Brytania. Broni się twierdzą Barcelona, Wolne Miasto Amsterdam, oraz kilka innych. Reszta jest zniszczona lub okupowana.

Tereny między Odrą, a rzeką zwaną kiedy Łabą przed 30 laty była miejscem ostatniego, wielkiego starcia między barlogami i elfią-ludzką. Teraz to pozahoryzont, granica między władztwem Czarnych a Królestwem Polski. Nie jest tam znana geografia, a raczej jest ona tam zmienna. Badają to geografowie tacy jak Kajetan.

Tym razem los rzuca Kajetana daleko od znanych mu terenów zachodnich. Trafia na Kresy Wschodnie. Na wschodzie zło atakuje inaczej, wolniej, podstępniej. To inne ziemie niż Zachód. Tu Kajetan będzie się musiał nauczyć wielu rzeczy od nowa. Pomimo że Zachód ma niewiele tajemnic przed nim. Tu jest mgła. Czerwona mgła, która potrafi zamienić ludzi w Urka-hai, potwory. Dowiaduje się o pewnym patrolu, który napotkał dziwaczne, tajemnicze budowle. To może być kolejne zagrożenie. Będzie mógł też pomóc kobiecie w szukaniu męża.

Czerwona mgła” to kolejna z powieści z Kajetanem Kłobudzkim, królewskim geografem. To zbiór czterech opowiadań dziejących się we wrogim świecie, w którym tylko elfia magia i odwaga ludzi pozwala trwać (prawie) znanej nam cywilizacji.

Z kart powieści dowiemy się o dwóch misjach na Zachodzie, głównej „atrakcji” – czerwonej mgle i o przeszłości Kajetana.

Powieść, podobnie jak „Czarny Horyzont” zaskakuje pomysłem. Tomasz Kołodziejczak rozwija swoje pomysły, przy okazji okraszając ją akcją. Kajetan nie będzie miał lekko, a czytelnik nieraz będzie siedział, czytając, nieomal z wypiekami na twarzy, jak rozwiąże się kolejna problematyczna sytuacja, w którą wpakował geografa autor.

Innymi słowy – „Czerwona mgła” jest równie ciekawa i wciągająca jak poprzednia powieść „Czarny Horyzont”.

Artur Wyszyński

 Ten tekst jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa
                        3.0 Polska.

Ten tekst jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Archiwum

Zobacz również: