Krawiec z Panamy

Krawiec z Panamy

2020-10-02 | Artur Wyszyński | Film | |
Czyli: On ma serce, Panie Spokojny.

Andrew (Pierce Brosnan) zostaje wysłany na nową placówkę – do Panamy. Nie jest zadowolony z tego, ale ze względu na okoliczności i swoje grzeszki, nie powinien narzekać. To ma być jego ostatnia szansa. Są tam oczywiście rzeczy, które interesują wywiad Wielkiej Brytanii – przede wszystkim Kanał Panamski. Andrew musi być tam bardzo ostrożny, jest tam duża sieć pralni brudnych pieniędzy, przemytu narkotyków i korupcji. W Panamie jest tylko 200 brytyjskich rezydentów – ktoś z nich na pewno ma dojścia do władzy. Andrew będzie musiał jego lub ich odnaleźć. Wybiera Harry'ego Pendela (Geoffrey Rush), krawca.

Andrew zaczyna śledzić Harry'ego, jak i jego rodzinę. Ma dobrego nosa, żona krawca, Louisa (Jamie Lee Curtis), pracuje w zarządzie Kanału Panamskiego.

Harry ma problemy, brakuje mu pieniędzy na kredyt. Od bankiera dostaje ultimatum,albo ją spłaci, albo sami ją ściągną. Harry staje przed wyborem sprzedaży farmy.

Andrew nawiązuje kontakt z krawcem, najprościej jak tylko można, staje się jego klientem. Szybko jednak przechodzi do rzeczy – wie, kim jest Pendel i że ma on swoje za uszami. Krawiec niemając dużego wyboru zaczyna współpracę z Andrew. Harry wprowadza szpiega w światek Panamy.

Andrew może i trafi do Panamy na „zesłanie”, ale jest fachowcem i szybko trafia na to, co nie udało się innym.

Krawiec z Panamy” to film szpiegowski, ale ma też elementy humorystyczne. Andrew mocno kombinuje, niekoniecznie tak, aby jego mocodawca miał w tym zysk. Nie lepszy jest tytułowy krawiec, on też potrafi działać na swoją korzyść, a że potrafi opowiadać bajki, to robi w przysłowiowego konia, całą masę ludzi.

Krawiec z Panamy” lekko przypominał mi „Hawanę”, może to ten egzotyczny klimat? Może dlatego, że jeden i drugi film obracają się wokół polityki? Jednak ten drugi bardziej mi się podobał, nie wiem, czego brakuje w „Krawcu z Panamy”, ale film był jakiś niemrawy. Może to główna rola Andrew w wykonaniu Pierce Brosnana jakoś mi nie przypadła do gustu? Ciężko powiedzieć. W każdym razie film jest raczej na jednokrotne obejrzenie. Więcej chyba do niego wracać mi się by niechciało.


Tytuł polski: Krawiec z Panamy
Tytuł oryginalny: The Tailor of Panama
Reżyseria John Boorman

Pierce Brosnan jako Andrew Osnard
Geoffrey Rush jako Harry Pendel
Jamie Lee Curtis jako Louisa Pendel
Leonor Varela jako Marta

Artur Wyszyński

Krawiec z Panamy: Andrew Osnard (Pierce Brosnan).
Krawiec z Panamy: Andrew Osnard (Pierce Brosnan).
Krawiec z Panamy: Kanał Panamski.
Krawiec z Panamy: Kanał Panamski.
Krawiec z Panamy: Harry Pendel (Geoffrey Rush).
Krawiec z Panamy: Harry Pendel (Geoffrey Rush).
Krawiec z Panamy: Panamska ulica.
Krawiec z Panamy: Panamska ulica.
Krawiec z Panamy: Louisa Pendel (Jamie Lee Curtis).
Krawiec z Panamy: Louisa Pendel (Jamie Lee Curtis).
Archiwum

Zobacz również: