Zabójcza broń

Zabójcza broń

2023-02-03 | Artur Wyszyński | Film | Wyświetleń: 288 | Wersja PDF | Wydrukuj
Czyli: To nie ja, rzeczy same się komplikują.

Nocą, z okna wysokościowca wypada kobieta. Badania pokazują, że była pod wpływem narkotyków, więc był to najprawdopodobniej wypadek, lub samobójstwo. Do sprawy zostaje oddelegowany, świeżo upieczony pięćdziesięciolatek – Roger Murtaugh (Danny Glover). Już na początku śledztwa dowiaduje się, że zamarłą była córka jego dawnego znajomego. Nie miał z nim długo kontaktu i co ciekawe, ów znajomy go szukał kilka godzin temu.

Na komendzie na policjanta czeka „niespodzianka”. Jako że każdy detektyw musi mieć partnera, do pozbawionego go Rogera zostaje dołączony Martin Riggs (Mel Gibson).

Riggs i Roger to swoje przeciwieństwa, Roger jest spokojny, tatusiowatym, staroświeckim detektywem, Riggs jest szalonym, skłonnym do ryzyka, dynamicznym policjantem. Obaj są doświadczeni, znają się na swojej robocie, ale mają inne podejście do jej wykonywania. Martin ma też problemy, ma depresję, przez co ma częste myśli samobójcze, brakuje mu tragicznie zmarłej żony. Ich pierwsze spotkanie jest dość omyłkowe, dla widza może być jednak zabawne.

Martin wie, że nikt z nim nie chce pracować, Roger również nie ma takiego zamiaru, obaj nie mają jednak wyboru. Początek ich współpracy ciężko nazwać przyjaznym.

Autopsja zmarłej wskazuje, że owszem, była pod wpływem narkotyków, ale była też otruta, więc i tak by umarła. Ktoś ją zabił. Od jej ojca Roger dowiaduje się, że dziewczyna była wplątana w produkcję filmów pornograficznych. Dzwonił bo chciał, aby Roger ją z tego wyplątał. Może jako policjantowi by się to udało. Teraz chce, aby Roger odnalazł zabójców i ich zabił, jest dłużny mu przysługę. Tej drugiej części to raczej Roger nie może zrobić. Śledztwo jednak poprowadzi.

W filmach policyjnych często jest tak, że do doświadczonego detektywa dobierany jest nowy partner, niekoniecznie nowicjusz („R.I.P.D. - Agenci z zaświatów”, czy cykl „Brudny Harry”). Tym razem obaj są doświadczeni, obaj lubią pracować z ludźmi, ale „sława” Riggsa powoduje, że nie jest on dobrze widzianym partnerem. Reakcja Rogera nie powinna dziwić. Młodszemu detektywowi jest żal, ze jest tak widziany, ale wie, że to jego problemy i zachowanie to powodują.

Jednak jak to w filmach bywa, zżyją się mocno ze sobą i nauczą współpracować. Roger musi być bardzo cierpliwy, bo niektóre z wyskoków Riggsa są ciężkie i lekko męczące. Szczególnie, że to on pada ich ofiarą.

Zabójcza broń” ma bardzo sympatycznych bohaterów, można ich od razu polubić, ale oglądając film kilka razy ciężko przeżywać z nimi ich perypetie. Mimo tych wielokrotnych seansów, lekki, niedominujący filmu humor potrafi nadal wywołać uśmiech na twarzy. Szczególnie że się pamięta o nim i wie, że za chwilę jakiś gag nastąpi.

Zabójcza broń” to nadal dobry, przyjemny film, który można po raz wtóry obejrzeć.


Tytuł polski: Zabójcza broń
Tytuł oryginalny: Lethal Weapon
Reżyseria Richard Donner

Mel Gibson jako Martin Riggs
Danny Glover jako Roger Murtaugh
Gary Busey jako Joshua
Mitchell Ryan jako Generał McAlister

Artur Wyszyński

Zabójcza broń: Roger Murtaugh (Danny Glover). „50 lat mięło jak jeden dzień”.
Zabójcza broń: Roger Murtaugh (Danny Glover). „50 lat mięło jak jeden dzień”.
Zabójcza broń: Martin Riggs (Mel Gibson).
Zabójcza broń: Martin Riggs (Mel Gibson).
Zabójcza broń: McAlister (Mitchell Ryan) i Joshua (Gary Busey).
Zabójcza broń: McAlister (Mitchell Ryan) i Joshua (Gary Busey).
Zabójcza broń: Akcja ratunkowa.
Zabójcza broń: Akcja ratunkowa.
 Ten tekst jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa
            3.0 Polska.

Ten tekst jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Archiwum

Zobacz również: