Nienawistna ósemka

Nienawistna ósemka

2023-08-04 | Artur Wyszyński | Film | Wyświetleń: 250 | Wersja PDF | Wydrukuj
Czyli: Quentin Tarantino na Dzikim Zachodzie.

Podróż zimą nie należy do przyjemności. Przez zbliżającą się zmieć, gdzieś w Wyoming, jedzie dyliżans powożony przez O.B. (James Parks ). Dzień powoli się kończy, śnieg coraz mocniej sypie, temperatura spada. Trzeba szukać miejsca na nocleg, nocowanie na świeżym powietrzu, może i jest zdrowe, ale nie, kiedy panuje przenikliwe zimno. Do Red Rock, celu podróży nie ma szans, aby dotrzeć. Na szczęście w pobliżu jest miejsce, w którym można się zatrzymać, zajazd prowadzony przez Minnie (Dana Gourrier). O.B. tam właśnie planuje się zatrzymać. Jego podróż przerywa jednak spotkanie innego podróżnika, majora Marquis Warrena (Samuel L. Jackson).

Spotkanie na szlaku ma swoje prawidła. Po chwili rozmowy Warren chce się zabrać się do zajazdu. Jednak O.B., nie może sam zadecydować. Jego pasażer zapłacił dużo pieniędzy za możliwość samotnej podróży. John „Kat” Ruth (Kurt Russell), łowca nagród, eskortuje więźniarkę Daisy Domergue (Jennifer Jason Leigh). Jest ona groźna i wielce opłacalna, nagroda za nią jest pokaźna, całe dziesięć tysięcy. Istnieje bardzo duże ryzyko, że pozostali członkowie jej bandy będą chcieli ją odbić. Tak więc nieoczekiwane spotkanie na szlaku jest ryzykowne, John jest bardzo nieufny. Choć pomoc człowiekowi w tak nieciekawych okolicznościach również ryzykowna, John zgadza się na dodatkowego pasażera, okazuje się, że się już spotkali. Marquis też transportuje więźniów, a że padł mu koń, ma problemy. Więźniowie sami nie pójdą, są martwi. „Kat” dysponuje dyliżansem, więc jest możliwość załadunku ciał. Warren to również łowca nagród ma jednak trochę inną sposób na swoich więźniów. Nigdy nie dostarcza ich żywych, za dużo tak problemów. „Kat” wprost przeciwnie, lubi patrzeć na egzekucje tych, których dostarczył.

W drodze do zajazdu spotykają kolejnego wędrowca. To Chris Mannix (Walton Goggins), kolejny znajomy „Kata”. Nie znają się osobiście, ale John sporo o nim wie. To najmłodszy z rodziny Mannixów, „Utrapienia Południowej Karoliny”. Też stracił konia i również podąża do Red Rock. Ma tam zostać… szeryfem. Udowodnić to może jednak dopiero w Red Rock. Jako że to on będzie miał wypłacić łowcom nagrody, pojedzie dalej z nimi. Pasażerowie robią na nim spore wrażenie.

Przed zmrokiem dyliżans dociera do zajazdu Minnie. Zajazd, jak to zajazd ma w środku gości. Nie ma za to Minnie i Słodkiego Dave’a (Gene Jones), właścicieli zajazdu. Zajazdem w ich imieniu zawiaduje Bob (Demián Bichir). Goście popasający w zajeździe to Oswaldo Mobray (Tim Roth) i generał Sandy Smithers (Bruce Dern). Jest jeszcze Joe Gage (Michael Madsen), spisujący autobiografię. Czeka ich dłuższy pobyt, zamieć może nie odpuścić nawet przez kilka dni. Może to być problemem, ponieważ szybko pojawiają się animozje.

John wie, że przynajmniej jeden z gości nie jest tym, za kogo się podaje. Sądzi, że wspólnicy będą chcieli odbić Daisy. Warrenowi z kolei nie podoba się nieobecność Minnie, ona nie zostawiłaby zajazdu, za dużo dla niej znaczy. Lekko to podejrzane.

Nienawistna ósemka” to film znanego reżysera Quentin Tarantino. Ma on dość specyficzny sposób tworzenia swoich dzieł, zawsze wyróżniają się na tle innych. Zwykle są mocno brutalne, muszą być trupy, albo chociaż krew. Może wyjątkiem jest tu wyreżyserowana przez niego cześć filmu „4 pokoje”, trupa nie ma, ale brutalna scena owszem.

Tym razem reżyser zdecydował się na umieszczenie akcji na Dzikim Zachodzie. Bohaterowie są odizolowani od świata, w zajeździe podczas zamieci śnieżnej. Mają ze sobą więźniarkę, która oczekuje uwolnienia przez swoich kompanów z bandy.

Brak zaufania, wzajemna niechęć nie ułatwiają pobytu. Z czasem pojawiają się sugestię, że niektórzy znają się z widzenia, bądź ze słyszenia. Część zna tajemnie innych, część ma swoje.

Bohaterowie zostali bardzo dobrze wykreowani, są różni, mają swoje cele, które chcą osiągnąć, ale inni podróżnicy mogą im w tym przeszkodzić. Quentin umie dobrze tworzyć bohaterów.

W filmie spodobało mi się szczególnie dbanie o detale. Zajazd położony na odludziu, nie jest to wyrafinowana budowla, raczej zwykła, ale duża drewniana chata. Przez szpary w ścianach widać prószący śnieg. Niby nic, a realizmu dodaje.

Nienawistna ósemka” jest tym filmem, do którego można powracać, a każdy ponowny seans, kiedy wiemy, jakie będą wydarzenia, tylko bardziej zachwyca i pozwala się delektować znakomitą obsadą i reżyserią.


Tytuł polski: Nienawistna ósemka
Tytuł oryginalny: The Hateful Eight
Reżyseria Quentin Tarantino

Samuel L. Jackson jako major Marquis Warren
Kurt Russell jako John „Kat” Ruth
Jennifer Jason Leigh jako Daisy Domergue
Walton Goggins jako szeryf Chris Mannix
Demián Bichir jako Bob
Tim Roth jako Oswaldo „Anglik”, „Pete Hicox” Mobray
Michael Madsen jako Joe „Grouch Douglas” Gage
Bruce Dern jako generał Sandy Smithers
James Parks jako O.B.
Dana Gourrier jako Minnie Mink
Zoë Bell jako „Sześciokonna” Judy
Lee Horsley jako Ed
Gene Jones jako Słodki Dave
Channing Tatum jako Jody

Artur Wyszyński

Nienawistna ósemka: Major Marquis Warren (Samuel L. Jackson).
Nienawistna ósemka: Major Marquis Warren (Samuel L. Jackson).
Nienawistna ósemka: O.B. (James Parks).
Nienawistna ósemka: O.B. (James Parks).
Nienawistna ósemka: John „Kat” Ruth (Kurt Russell) i Daisy Domergue (Jennifer Jason Leigh).
Nienawistna ósemka: John „Kat” Ruth (Kurt Russell) i Daisy Domergue (Jennifer Jason Leigh).
Nienawistna ósemka: Chris Mannix (Walton Goggins).
Nienawistna ósemka: Chris Mannix (Walton Goggins).
Nienawistna ósemka: Zajazd.
Nienawistna ósemka: Zajazd.
Nienawistna ósemka: Joe Gage (Michael Madsen).
Nienawistna ósemka: Joe Gage (Michael Madsen).
Nienawistna ósemka: Oswaldo Mobray (Tim Roth).
Nienawistna ósemka: Oswaldo Mobray (Tim Roth).
Nienawistna ósemka: Bob (Demián Bichir) i „Red Apple”.
Nienawistna ósemka: Bob (Demián Bichir) i „Red Apple”.
Nienawistna ósemka: „Sześciokonna” Judy (Zoë Bell).
Nienawistna ósemka: „Sześciokonna” Judy (Zoë Bell).
 Ten tekst jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa
            3.0 Polska.

Ten tekst jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Archiwum

Zobacz również: