Zabójcza broń 2

Zabójcza broń 2

2023-02-10 | Artur Wyszyński | Film | Wyświetleń: 192 | Wersja PDF | Wydrukuj
Czyli: Widziałeś już mrok w biały dzień?

Riggs (Mel Gibson) i Roger (Danny Glover) są nadal partnerami. Wygląda, że zgrali się ze sobą, ale charakterami nadal się różnią, no, ale w tej kwestii nic się nie zmieni. Tym razem biorą udział w pościgu. Na posterunku przysłuchujący się rozmowom radiowym policjanci ochoczą zawierają zakłady, aż do czasu, kiedy dowiadują się, że prowadzi Murtaugh w wozie żony, wtedy ochota jakiś im mija. Detektywi ścigają jakichś Niemców. Przestępcy są uzbrojeni i wóz żony, wkrótce nie jest już w stanie idealnym. W pewnym momencie za kierownice wsiada Riggs. Dla żony Rogrea nie jest to dobra wiadomość, jej samochód na pewno będzie po przejściach.

Jeden z wozów uciekinierów zostaje zatrzymany i pościg kończy się strzelaniną, a chwilę później przestępcy uciekają… śmigłowcem. Drugi samochód cały czas ucieka przed Riggsem i Rogerem. Niedługo później i oni zatrzymują uciekający samochód. Niestety, kiedy zaglądają do środka, jest on pusty, po kierowcy nie ma śladu. W bagażniku odkrywają złoto w formie monet. Należy dodać, że nielegalnie wwiezionych do USA. Policjanci jeszcze nie wiedzą, że może to być grubsza afera (a jaka inna może być w filmie?)

Przestępcy nie są szczęśliwi, stracili milion dolarów. Postanawiają nastraszyć policjantów. Cóż odniesie to skutek przeciwny do oczekiwań. Straszenie Rogrea, że stanie się coś jego dzieciom to bardzo zły pomysł.

Życie toczy się dalej, rodzina Rogera wyjechała, a on z Riggsem dostaje kolejne zadanie. Będą chronić Leroy'a Getza (Joe Pesci), aż do przejęcia go przez FBI, czyli za jakieś trzy dni. Detektywi są tym „zachwyceni”. Już chwilę po przybyciu do hotelu i spotkaniu się z Leo wywiązuje się strzelanina. Zabójca w przebraniu kelnera chce zabić nowego świadka koronnego. Riggs, Leo i zabójca wylatują przez okno. Niestety przestępca ucieka…

Leo zamieszka więc w domu Rogera. Jest tam w miarę bezpiecznie, ale przestępcy na pewno ponowią próby zamachu. Po kilku wiadomościach, jakimi Leo podzielił się z policjantami, Riggs postanawia… pojechać na jeden z adresów, jakie pamięta Leo. Chce odwiedzić handlarzy narkotyków. Podczas obowiązkowej awantury i strzelaniny, rozpoznają kelnera – zabójcę.

Niestety nie można aresztować handlarzy, nie ma dowodów, a po, za tym… chroni ich immunitet dyplomatyczny. Są dyplomatami z RPA, ojczyzny krugerandów – monet, jakie zostały znalezione w bagażniku. Jako że jeżyk afrykanerski wywodzi się z grupy zachodnioniemieckich, Niemcy z wcześniejszego pościgu okazują się afrykanerami.

Z uwagi, że ostrzeżenie, jakie przestępcy wysłali policji, nie zadziałało, postanawiają zrobić coś więcej. Celem jest nie tylko Roger i Riggs.

Po sukcesie „Zabójczej broni” kontynuacja była pewna. Tak więc po dwóch latach na ekrany kin trafiła„Zabójcza broń 2”. Na całe szczęście twórcy nie zdecydowali się na zmiany. Mamy tych samych bohaterów, detektywów i rodzinę Rogera. Dołożyli do tej plejady nowego bohatera, Leo znakomicie zagranego przez Joe Pesci. Gadatliwy, głośny, piszczący, cwaniakujący irytuje policjantów i nie wie, dlaczego za nim nie przepadają.

Partnerzy cały czas się kłócą, ale wygląda, że robią to z przyzwyczajenia. Od tych kłótni odrywa ich Leo, można się na nim skupić, niż na sobie.

Twórcy postanowili bardziej pokazać bohaterów – Roger ma rodzinne „problemy”, choć chyba tylko on je tak widzi. Poznajemy tu bardziej przeszłość Riggsa. Jest smutna, wiadomo, dlaczego miał myśli samobójcze w pierwszej części. Na szczęście partnerstwo z Rogerem i sposób traktowania przez jego rodzinę mu pomogło.

Sprawa też jest inna, przestępcy mają mocne plecy, immunitet dyplomatyczny to nie byle co. Nie przeszkadza to detektywom, aby napsuć im krwi. Przoduje w tym jakby inaczej, Riggs.

Film jest nadal widowiskowy, dobrze się go ogląda. Są zabawne momenty – scena w łazience jest… bombowa. :-P

Zabójcza broń 2” to dobra rozrywka, upływ czasu mu nie zaszkodził. Dwójka detektywów staje się ikoniczna, a twórcy na szczęście nie poprzestali na dwóch częściach.


Tytuł polski: Zabójcza broń 2
Tytuł oryginalny: Lethal Weapon 2
Reżyseria Richard Donner

Mel Gibson jako Martin Riggs
Danny Glover jako Roger Murtaugh
Joe Pesci jako Leo Getz
Patsy Kensit jako Rika Van Den Haas
Joss Ackland jako Arjen Rudd

Artur Wyszyński

Zabójcza broń 2: Martin Riggs (Mel Gibson) i Roger Murtaugh (Danny Glover).
Zabójcza broń 2: Martin Riggs (Mel Gibson) i Roger Murtaugh (Danny Glover).
Zabójcza broń 2: Arjen Rudd (Joss Ackland).
Zabójcza broń 2: Arjen Rudd (Joss Ackland).
Zabójcza broń 2: Leo Getz (Joe Pesci).
Zabójcza broń 2: Leo Getz (Joe Pesci).
Zabójcza broń 2: Rika Van Den Haas (Patsy Kensit).
Zabójcza broń 2: Rika Van Den Haas (Patsy Kensit).
Zabójcza broń 2: Bum!
Zabójcza broń 2: Bum!
 Ten tekst jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa
            3.0 Polska.

Ten tekst jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Archiwum

Zobacz również: