Zabójcza broń 3

Zabójcza broń 3

2023-02-17 | Artur Wyszyński | Film | Wyświetleń: 178 | Wersja PDF | Wydrukuj
Czyli: Rog, bierz kota!

Riggs (Mel Gibson) i Roger (Danny Glover) są w pełni zgranymi partnerami i przyjaciółmi. Nauczyli się pracować pomimo różnic w ich charakterach. Ponadto Riggs został zaakceptowany, przez rodzinę Rogera stając się jej członkiem. Nie mają spokojnej pracy, jak to w policji. Pewnej nocy zostają wezwani do bomby podłożonej w jednym z biurowców. Dobrze, że jest noc i budynek jest pusty, saperzy jednak jeszcze nie dojechali, więc para detektywów, za namową Riggsa idzie samodzielnie sprawdzić przypuszczalną bombę. Riggs uważa, że jej nie ma. Roger się nie pali do sprawdzania, zostało mu tylko osiem dni do emerytury.

Bomba oczywiście jest, w zaparkowanym samochodzie. Charakter Riggsa nie pozwala mu patrzeć, zabiera się za sprawdzanie ładunku. W sumie może i dobrze, wyświetlacz pokazuje czas do detonacji poniżej 9 minut, a saperów, jak nie było, tak nie ma. Cóż po przecięciu kabla (z oczywistym dylematem, który ciąć – niebieski, czy czerwony.), licznik mocno przyspiesza. Nie może być przecież tak prosto. Po chwili z budynku zostaje tylko kupa gruzu, ładunek był potężny, a sam pojazd zaparkowany obok dystrybutora paliwa. Roger, Riggs i kot przeżywają.

Następnego dnia partnerzy stają się posterunkowymi. Patrolują ulice. Próbują wystawić mandat, dość nieskutecznie, widać wyszli z wprawy. Są też świadkami rabunku bankowego. Pieniądze z placówki obierają fałszywi kurierzy. Rozpoczyna się wielki, dynamiczny pościg za furgonetką. Ciężko powiedzieć kto ma w nim trudniejsze zadanie, Riggs walczący w uciekającym pojeździe, czy Roger jako pasażer w pojeździe prowadzącym przez lekko szaloną i napaloną na niego pracownicę ochrony.

Kiedy w końcu uda się zatrzymać furgonetkę okazuje się, że jednemu z „kurierów” udało się uciec. Drugi może zostać przesłuchany.

W furgonetce Riggs znajduje pociski pistoletowe mogące bez problemów przebić policyjną kamizelkę kuloodporną. To jak sam mówi, pociski na policjantów.

Aresztantem mają zająć się ludzie z Wydziału Spraw Wewnętrznych. Dziwne, czyżby był on policjantem? WSW nic nie może powiedzieć, to tajne. Humor Rogera i Riggsa poprawia powrót do poprzednich funkcji, znowu stają się detektywami.

Do przesłuchania nie dochodzi, aresztant zostaje zabity i to na posterunku policji. Sprawca był na tyle sprytny, że wiedział, gdzie są kamery i nie dał się uchwycić. Nie wiedział tylko o jednej, nowej. Zainstalował ją w tajemnicy WSW. Zabójca zostaje błyskawicznie zidentyfikowany. To były policjant. Ma dużo więcej za uszami, jest nie tylko w to zamieszany.

Zabójcza broń 3” musiało powstać, ta seria to idealny materiał na kontynuacje. Znakomita para detektywów, ciekawe sprawy, subtelna dawka humoru, ale i też tych bardziej mrocznych stron życia. Wszystko we właściwych proporcjach. Smaczku dodaje odwoływanie się do wcześniejszych filmów. Widać, że to jest ciągłość.

Film jak pozostałe dwie części jest równie ciekawy i wciągający. Sądzę, że jest to zasługa niezbyt wymyślnych przeciwności, z jakimi muszą sobie poradzić detektywni. Można przyjąć, że rzeczywiście mogłyby się one wydarzyć.

Twórcy dodali w tej części szczyptę więcej humoru. To zasługa przedewszystikim Joe Pesci wcielającego się w Leo Getza, lekko nieznośnego świadka koronnego z „Zabójczej broni 2”. Jest teraz agentem nieruchomości, ale sposób, w jaki zachwala potencjalnym kupcom dom Murtaughów, jest raczej mało profesjonalny. Skutek jest przeciwny do oczekiwań. Może jest za bardzo szczery? Zabawnie to jednak wygląda. Drugie tyle humoru dodaje Riggs robiący różne żarty Murtaughowi.

Zabójcza broń 3” pasuje do cyklu, dobrze się ogląda, nie ma spadków jakości, jak na przykład zdarzyło się to „Szklanej pułapce”. Ten film to dobra rozrywka.


Tytuł polski: Zabójcza broń 3
Tytuł oryginalny: Lethal Weapon 3
Reżyseria Richard Donner

Mel Gibson jako Martin Riggs
Danny Glover jako Roger Murtaugh
Joe Pesci jako Leo Getz
Rene Russo jako Lorna Cole
Stuart Wilson jako Jack Travis

Artur Wyszyński

Zabójcza broń 3: Martin Riggs (Mel Gibson).
Zabójcza broń 3: Martin Riggs (Mel Gibson).
Zabójcza broń 3: Roger Murtaugh (Danny Glover).
Zabójcza broń 3: Roger Murtaugh (Danny Glover).
Zabójcza broń 3: Jest! Moje maleństwo!
Zabójcza broń 3: Jest! Moje maleństwo!
Zabójcza broń 3: Kot.
Zabójcza broń 3: Kot.
Zabójcza broń 3: Ups. Tym razem się nie udało…
Zabójcza broń 3: Ups. Tym razem się nie udało…
Zabójcza broń 3: Pościg zakończony.
Zabójcza broń 3: Pościg zakończony.
Zabójcza broń 3: Leo Getz (Joe Pesci).
Zabójcza broń 3: Leo Getz (Joe Pesci).
Zabójcza broń 3: Mamo! Ja latam!
Zabójcza broń 3: Mamo! Ja latam!
 Ten tekst jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa
            3.0 Polska.

Ten tekst jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Archiwum

Zobacz również: