Koziorożec 1

Koziorożec 1

2014-11-14 | Artur Wyszyński | Film | |
Czyli mistyfikacja dla pogoni za pieniędzmi i marzeniami.

Na przylądku Canaveral trwają przygotowania do startu nowej misji. Misja jest bardzo ważna, start statku ponownie gromadzi tłumy przed telewizorami. Celem misji jest pierwszy lot załogowy na Marsa. Ludzie wylądowali na Księżycu, tym razem mają stanąć na innej planecie. Załoga jest już w kokpicie, odliczanie trwa, nikt nie spodziewa się problemów. Nie wszystko jednak jest tak, jak być powinno…

Tuż przed planowanym startem załoga jest zmuszona do opuszczenia kabiny. Trzech astronautów - pułkownik Charles Brubaker (James Brolin), podpułkownik Peter Willis (Sam Waterston), komandor John Walker (O.J. Simpson), zostaje wywieziona gdzieś do opuszczonej bazy na pustyni. Odliczanie trwa jednak w najlepsze – wydaje się, że o nieobecności załogi w kabinie wiedzą tylko nieliczni…

Już na miejscu – to jest w opuszczonej bazie, nie na Marsie, doktor James Kelloway (Hal Holbrook), tłumaczy załodze dlaczego zostali zmuszeni do opuszczenia statku. USA zainwestowała mnóstwo pieniędzy w program kosmiczny i musi on przynieść sukces, musi ponownie zgromadzić szeroką widownię przed telewizorami i udowodnić światu, że Stany Zjednoczone Ameryki są najlepsze, najpotężniejsze i tym podobne. W takim razie dlaczego nie lecą?

W systemie podtrzymywania życia jest awaria, której nie dało rady już usunąć. Po dwóch miesiącach lotu trzej astronauci byliby już martwi, a nie było to by zbyt widowiskowe. Grupa ludzi związanych z władzą i programem kosmicznym wymyśliła więc cwany plan - inscenizację lotu i lądowania na Marsie! Wszytko to ma się odbyć w owej opuszczonej bazie. Plan i kamery już czekają.

Opory astronautów zostają rozwiane wspomnieniem że w samolocie z ich rodzinami znajduje się coś jeszcze. Coś wybuchowego…

Przez kolejnych kilka miesięcy Brubaker, Willis i Walker udają lot, rozmawiają z centrum kontroli lotu, oraz przeprowadzają „lądowanie i spacer” po obcej planecie. Wszystko to jest oczywistym sukcesem.

W międzyczasie jeden z kontrolerów - Elliot Whitter (Robert Walden), odkrywa, że coś zaczyna nie pasować – nie zgadzają mu się czas transmisji obrazu z czasem transmisji innych danych z statku. Zgłasza to przełożonemu, ale zostaje zignorowany. Zaczyna drążyć sprawę, zgłasza to jeszcze raz i ponownie spotyka się z zignorowaniem. Po przedstawieniu sprawy swojemu przyjacielowi, dziennikarzowi, spotyka się z… przeznaczeniem. Znika. Całkowicie. W NASA nikt taki nigdy nie pracował, w jego mieszkaniu w którym dziennikarz - Robert Caulfield (Elliott Gould) – nie raz bywał, od ponad roku mieszka jakaś kobieta. Sam Robert cudem unika wypadku, ma podejrzenia że przy jego samochodzie ktoś majstrował. Tajemnica musi zostać utrzymana.

Lot ma się ku końcowi, statek wraca na Ziemię. Jest tylko jedno, małe ale. O ile ludzie związani z mistyfikacją nie opowiedzą o tym nikomu, nie ma gwarancji że nie zrobią tego astronauci – nie byli przecież zachwyceni swym udziałem w oszustwie. Po wejściu w atmosferę lądownik gubi osłonę termiczną. Statek ulega zniszczeniu, a załoga zostaje uznana za martwą. Co jednak chcą zrobić z prawdziwą załogą? Brubaker domyśla się co zostało przygotowane dla niego oraz jego towarzyszy, postanawiają więc opuścić bazę. W pogoń za nimi wyruszają czarne śmigłowce.

Temat filmu został zainspirowany krążącymi od lat pogłoskami o mistyfikacji lądowania na Księżycu. Jak się przyjrzeć to i lądownik jest bardzo podobny do tego księżycowego. Film trzyma w napięciu, z jednej strony mamy uciekającą załogę, z drugiej szukającym odpowiedzi na dręczące go pytania dziennikarza. Który pomimo rzucanych mu pod nogi kłód prze i odkrywa coraz więcej tajemnic.

Koziorożec 1 powstał w 1978 roku, widać to szczególnie po efektach, ale rażą one mniej niż obecne komputerowe – przynajmniej mnie. Nie zauważyłem jakiś specjalnych błędów czy niedoróbek , innymi słowy film przyjemnie mi się oglądało.


Tytuł oryginalny: Capricorn One

Reżyseria: Peter Hyams

 

Elliott Gould jako Robert Caulfield
James Brolin jako pułkownik Charles Brubaker
Sam Waterston jako podpułkownik Peter Willis
O.J. Simpson jako komandor John Walker
Hal Holbrook jako doktor James Kelloway
Brenda Vaccaro jako Kay Brubaker
Karen Black jako Judy Drinkwater
David Doyle jako Walter Loughlin
Robert Walden jako Elliot Whitter
Telly Savalas jako Albain
David Huddleston jako kongresmen Hollis Peaker
Lee Bryant jako Sharon Willis
Denise Nicholas jako Betty Walker

Artur Wyszyński

Koziorożec 1: John Walker (O.J. Simpson), Peter Willis (Sam Waterston), Charles Brubaker (James Brolin).
Koziorożec 1: John Walker (O.J. Simpson), Peter Willis (Sam Waterston), Charles Brubaker (James Brolin).
Koziorożec 1: James Kelloway (Hal Holbrook) i lądownik.
Koziorożec 1: James Kelloway (Hal Holbrook) i lądownik.
Koziorożec 1: Robert Caulfield (Elliott Gould) i Judy Drinkwater (Karen Black).
Koziorożec 1: Robert Caulfield (Elliott Gould) i Judy Drinkwater (Karen Black).
Koziorożec 1: Centrum kontroli lotów.
Koziorożec 1: Centrum kontroli lotów.
Koziorożec 1: Elliot Whitter (Robert Walden) - coś mi tu nie gra…
Koziorożec 1: Elliot Whitter (Robert Walden) - coś mi tu nie gra…
Koziorożec 1: Na planie.
Koziorożec 1: Na planie.

Ten tekst jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Archiwum

Zobacz również: