Życzenie śmierci 3

Życzenie śmierci 3

2024-04-12 | Artur Wyszyński | Film | Wyświetleń: 99 | Wersja PDF | Wydrukuj
Czyli: to jak z karaluchami, trzeba zabić wszystkie.

Paul Kersey (Charles Bronson) wraca do Nowego Yorku. Musiał go opuścić kilka lat temu, był podejrzewany (słusznie) o bycie Mścicielem, zabijającym przestępców. Miał ku temu dobry powód, jego żona została obrabowana i zabita, a córka nie mogła wyjść z traumy po spotkaniu z takim elementem. Wielkie Jabłko wcale nie stało się bezpieczniejsze. Przestępczość nadal jest wysoka, bandyci napadają na ludzi, wymuszają haracze. Paul po przybyciu na miejsce dzwoni do swojego przyjaciela, niestety ten właśnie jest obrabowywany i bity. Paul zaniepokojony brakiem odpowiedzi jedzie prosto do jego mieszkania.

Mieszkańcy bloku są bezsilni, sąsiedzi Charliego (Francis Drake) boją się interweniować, chociaż przestępcy mocno zaleźli im za skórę. Przyjaciel nie przeżył, ostatnimi słowami ma do Paula prośbę, chce, aby ten zaopiekował się jego rzeczami. Chwilę później Paul zostaje aresztowany, jest oskarżony o zabicie Charliego. Na posterunku zostaje rozpoznany, dziesięć lat to niedługo. Richard Shriker (Ed Lauter) nie jest szczęśliwy, że Mściciel wrócił. Policjant uważa, że w swoim rewirze to on jest sprawiedliwością. Okręg nie jest ciekawy, pomimo zwiększenia ilości patroli, przestępczość jeszcze wzrosła.

Paul w areszcie ma nieprzyjemne spotkanie z Frakerem (Gavan O'Herlihy. Ten zaprasza go do swojego rewiru, chce go zabić. Fraker wygląda na świra, jest jednak bardzo ostrożny, nie można go powiązać z żadnymi występkami.

Shriker ma pewne plany związane z Pulem, może dlatego przetrzymuje go w arszcie i ignoruje sugestie adwokat Kathryn Davis (Deborah Raffin), aby wypuścić architekta, który jednak nie jest o nic oskarżony. Policjant chciałby, aby Mściciel postał i pracował dla niego. Paul jednak skończył z tym. Oczywiście wolna wola, ale zawsze można przetrzymać Paula w areszcie. Kersey nie ma innego wyjścia. Przystaje na żądania Shrikera. Kiedy wychodzi z aresztu, Kathryn jest zdumiona brakiem chęci Paula do wniesienia skargi na policje.

Paul spotyka się z przyjacielem Charliego, Benetem (Martin Balsam), zna on Paua z opowieści nieżyjącego, wspólnego przyjaciela. Paul jest przerażony słowami Beneta o haraczach i jak wygląda okolica. Pokazuje Paulowi morderców przyjaciela. Widział ich, kiedy uciekali z budynku. Pokazuje też wodza gangu. Paul się z nim już spotkał, to Fraker. Paul zatrzymuje się w mieszkaniu Charliego. Powoli zbiera dane o członkach gangu. Zapoznaje się też z sąsiadami, to mili, normalni ludzie, zmuszeni do mieszkania w niebezpiecznej okolicy. Przygotowuje się też do walki. Jak na Paula przystało, działa chłodno, z głową i metodycznie.

Sytuacje komplikuje Kathryn, jest zafascynowana Paulem, jak mówi, rzadko kiedy spotyka w pracy normalne osoby. Będzie miał też „przyjaciela”, który chyba nawet wzbudziłby uznanie Brudnego Harrego.

Po dwóch niezłych częściach przyszła kolej na trzecią. „Życzenie śmierci 3” bazuje na identycznych pomysłach – zemsta, tym razem za przyjaciela. Znowu przestępcy do wyeliminowania, ale jest ich dużo więcej – to cały gang.

Niestety, tym razem twórcy już przesadzili, o ile w części pierwszej („Życzenie śmierci” walka z przestępcami miała jakieś warunki prawdopodobieństwa, w części drugiej może mniejsze, ale również. Jednak to co przygotowali twórcy dla Puala tutaj jest mało prawdopodobne. Tu walka zamienia się w wojnę, a ostatnie sceny filmu przypominają bardziej to co było pokazane w „Hot Shots! Part Deux”. Zupełnie odrealnione…

Ciekawostką jest to, że z całego cyklu zapamiętałem tylko jedną scenę, tę z „Życzenia śmierci 3”. Chodzi o scenę z zębem. Oglądałem to jako nastolatek w erze bumu na wideo. Po latach przypomniałem ją sobie i odświeżam cykl.

W filmie zwróciłem jeszcze uwagę na wygląd miasta, Nowego Jorku, wygląda ono dużo gorzej niż to z „Ucieczki z Nowego Jorku” :-).

Życzenie śmierci 3” jest dużo słabszy niż poprzednie części, ale to raczej norma w świecie filmu. Można go jednak zobaczyć, choćby dla Bronsona jako Mściciela.


Tytuł polski: Życzenie śmierci 3
Tytuł oryginalny: Death Wish 3
Reżyseria Michael Winner

Charles Bronson jako Paul Kersey
Francis Drake jako Charley
Gavan O'Herlihy jako Fraker
Deborah Raffin jako Kathryn Davis
Martin Balsam jako Bennett
Kirk Taylor jako Giggler
Ed Lauter jako Richard Shriker

Artur Wyszyński

Życzenie śmierci 3: Okolica nie jest ciekawa.
Życzenie śmierci 3: Okolica nie jest ciekawa.
Życzenie śmierci 3: Paul Kersey (Charles Bronson).
Życzenie śmierci 3: Paul Kersey (Charles Bronson).
Życzenie śmierci 3: Richard Shriker (Ed Lauter).
Życzenie śmierci 3: Richard Shriker (Ed Lauter).
Życzenie śmierci 3: Kathryn Davis (Deborah Raffin).
Życzenie śmierci 3: Kathryn Davis (Deborah Raffin).
Życzenie śmierci 3: Przyjaciel.
Życzenie śmierci 3: Przyjaciel.
Życzenie śmierci 3: Czy to nie przesada?
Życzenie śmierci 3: Czy to nie przesada?
 Ten tekst jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa
            3.0 Polska.

Ten tekst jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Archiwum

Zobacz również: