Gwiezdne wrota

Gwiezdne wrota

2021-10-08 | Artur Wyszyński | Film | Wyświetleń: 1058 | Wersja PDF | Wydrukuj
Czyli: Może być tylko jeden Ra!

Doktor Jackson (James Spader), to archeolog o kontrowersyjnych poglądach. Ma swoją teorię o budowie piramid. Zaprzecza ona faktom, kto je zbudował. Pomimo że nie wie, kto to mógł być, to twierdzi, że czas ich budowy jest inny niż ten znany nauce – mają być dużo starsze. Jego wykład nie wzbudza zainteresowania słuchaczy, sala szybko pustoszeje. Jedynie starsza pani, Catharina (Viveca Lindfors) chce z nim porozmawiać. Wie o nim sporo i chce zaproponować mu pracę – tłumaczenie starożytnych, egipskich hieroglifów. Jackson nie ma większego wyboru, praca jest mu bardzo potrzebna, stracił stypendium, z mieszkania go wyrzucili. Catharina wspomina też, że będzie miał szanse udowodnić swoje teorie.

O'Neil (Kurt Russell) to były wojskowy, obecnie walczący z silną depresją po śmierci syna. Chyba tuż przed ostatecznym rozwiązaniem, ratuje go przybycie dwojga przybyszów z biura generała Westa. O'Neil został przywrócony do służby.

Baza wojskowa w Creek Mountain w Colorado to podziemny kompleks badawczy, w dawnej wyrzutni pocisków balistycznych (ta sama baza co w „Grach Wojennych” ). To do niej trafia doktor Jackson, który przyjął ofertę Cathariny. Znajdujące się tam artefakty robią na nim piorunujące wrażenie. Nie jest jedynym naukowcem pracującym w bazie, są też inni i mają wstępne wyniki badań. Pismo użyte na kamiennym kręgu niepodobne jest do niczego, co wcześniej zostało odkryte. To nie są hieroglify! Jedno z pierwszych pytań, które Jackson stawia, to dlaczego wojskowi interesują się egipskimi zabytkami, sprzed 5000 lat.

Pytanie zostaje szybko sprostowane przez pułkownika Jacka O'Nila. Według niego artefakty są sprzed 10 000 lat. Dużo więcej niż cywilizacja Egiptu. Pułkownik przejmuje dowodzenie nad kompleksem. Jego pierwszą decyzją jest utajnienie badań i niemal całkowite odcięcie od nich pracowników cywilnych. Na pytanie Cathariny, dlaczego tu jest, odpowiada tajemniczo – „na wypadek, gdyby się wam powiodło”.

Jackson szybko odkrywa, że jest to swojego rodzaju mapa, wskazująca na punkt w kosmosie. Jackson nie wie o drugim z artefaktów, o tym nazwanym „urządzeniem”, jest to kamienny okrąg. Naukowcy wiedzą, że to są Gwiezdne Wrota, opisane na pierwszym artefakcie. Coś o tych wrotach wiedzą, ich wewnętrzny krąg można przestawić. Zaczynają „programować” czy też ustawiać odpowiednie symbole na okręgu. Po ustawieniu całej siódemki wrota się otwierają, pojawia się w nich coś w rodzaju wody.

Teraz pałeczkę przejmuje wojsko. Najpierw we wrota wysyła sondę. Według danych z niej otrzymanych wygląda, że dotarła do punktu w galaktyce Kaliam, po drugiej stronie znanego nam wszechświata. Później łączność zostaje zerwana. Przesyła jeszcze zdjęcie drugich wrót i informację o atmosferze. Jest ona taka sama jak na Ziemi, więc kolejnym krokiem jest wysłanie grupy badawczej. Wraz z żołnierzami weźmie w niej udział Jackson.

Gwiezdne wrota” to film lubiącego widowiska Rolanda Emmericha. Tu też ma być widowiskowo, ale nie koniecznie z sensem. Pomysł jest kapitalny, wykonanie niezgorsze, ale mam kilka uwag.

Badanie artefaktu jest potraktowane po łebkach, badania w „Kontakcie” są o niego lepiej pokazane i wydają się bardziej realistyczne.

Wiem, że jest to film science fiction, ale jest tu kilka głupot, rażących nawet jak na ten gatunek. Jak prymitywna rasa może obsłużyć karabin maszynowy, który widzi pierwszy raz w życiu? Ano bez większego problemu. Nawet zdarza im się trafić…

Jest mimo wszystko kilka rzeczy, które mi się spodobały. Bardzo ładnie pokazano zachowanie i mentalność żołnierzy i naukowców. Zupełnie inaczej myślą i działają.

Druga taką rzeczą jest postać O’Nella, o ile na początku wywarła na mnie mało przyjemne wrażenie, to pod koniec filmu jest najsympatyczniejszym bohaterem.

Gwiezdne wrota” mają już swoje lata, efekty specjalne, niestety, paskudnie się zestarzały. Nie robią już takiego wrażenia jak dawniej…

Niestety, ale film nie jest specjalnie za ciekawy, albo to film na jednokrotne zobaczenie. Mało emocjonujący. Jednak w niektórych kręgach jest niemal kultowy.


Tytuł polski: Gwiezdne wrota
Tytuł oryginalny: Stargate
Reżyseria Roland Emmerich

Kurt Russell jako Jonathan „Jack” O'Neil
James Spader jako Daniel Jackson
Jaye Davidson jako Ra
Viveca Lindfors jako Catherine Langford

Artur Wyszyński

Gwiezdne wrota: Odnalezienie wrót.
Gwiezdne wrota: Odnalezienie wrót.
Gwiezdne wrota: Wrota stoją.
Gwiezdne wrota: Wrota stoją.
Gwiezdne wrota: Daniel Jackson (James Spader).
Gwiezdne wrota: Daniel Jackson (James Spader).
Gwiezdne wrota: NORAD? Nie w tym filmie, tu jest to baza w Creek Mountain.
Gwiezdne wrota: NORAD? Nie w tym filmie, tu jest to baza w Creek Mountain.
Gwiezdne wrota: Naukowcy.
Gwiezdne wrota: Naukowcy.
Gwiezdne wrota: Jonathan „Jack” O'Neil (Kurt Russell).
Gwiezdne wrota: Jonathan „Jack” O'Neil (Kurt Russell).
Gwiezdne wrota: Poprzez wrota.
Gwiezdne wrota: Poprzez wrota.
Gwiezdne wrota: Po drugiej stronie tęczy, to znaczy wrót.
Gwiezdne wrota: Po drugiej stronie tęczy, to znaczy wrót.
Gwiezdne wrota: Ra (Jaye Davidson).
Gwiezdne wrota: Ra (Jaye Davidson).
Gwiezdne wrota: Pałac Ra.
Gwiezdne wrota: Pałac Ra.
Gwiezdne wrota: Latając piramidą.
Gwiezdne wrota: Latając piramidą.
 Ten tekst jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa
                        3.0 Polska.

Ten tekst jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Archiwum

Zobacz również: