Obcy 3

Obcy 3

2018-05-18 | Artur Wyszyński | Film | |
Czyli: Mamy tu nasz, mały światek.

Ripley (Sigourney Weaver) ma pecha. Znowu ledwo udało jej się przeżyć spotkanie z Xenomorfem, śpi sobie znowu w hibernacji. Jednak na pokładzie USS Sulaco był jednak nieproszony gość. Obcy jak to obcy lubi podróżować na gapę. Zabił innych zahibernowanych, przy okazji wybuchł też pożar i aby uratować resztę śpiących, komputer wystrzelił pozostałe kapsuły w przestrzeń międzygwiezdną. Niby przestrzeń jest pusta, ale kapsuły trafią na planetę i to zamieszkałą. To Fiorina „Fury” 161, kosmiczna rafineria rud mineralnych, a przy okazji zakład karny dla przestępców z dwoma chromosomami Y. Ot taki filmowy zbieg przypadków.

Dyrektor Andrews (Brian Glover) składa raport o wypadku i prosi o ewakuację uratowanych, ta ma podobno nastąpić w ciągu tygodnia. Mieszkańcy zabierają ciała zmarłych do swojej placówki. Nie wiedzą, że jedna z ofiar ma w sobie bardzo nieprzyjemną „niespodziankę”.

Na kolonii są sami mężczyźni – 25, pojawienie się kobiety nie jest dobrze przyjęte. Poprzyjmowali celibat i kobieta może im go zakłócić. To więzienie, ale przypomina też grupę religijną.

Tak mała grupa mieszkańców ma za zadanie utrzymać ogień w wielkim piecu, to odlewnia.

Podczas inspekcji wraku Ripley znajduje ślady po Ksenomorfie. Wie, co się będzie działo. Nikt jej nie chce uwierzyć, tym bardziej że dość niejasno opowiada o zagrożeniach. Aż do czasu pierwszych przypadków… A w więzieniu broni nie ma… Walka z obcym będzie ciężka.

Tym razem Ksenomorf będzie „ucztował” w więzieniu. Ucieczki podobnie jak w poprzednich częściach nie ma. Pomimo zmiany wyglądu, jest tak samo zabójczo groźny, jak dawniej. Zadanie ułatwia mu brak standardowej broni – więźniowie i Ripley muszą improwizować. Jak można się domyślić, w tym filmie, do wybicia większości mieszkańców wystarczy jeden Ksenomorf.

Obcy 3” ma innego reżysera, nie lepszego, ale i nie gorszego. Film, a raczej zdjęcia miejscami przypominały mi komiks, są takie z lekka artystyczne. Po efektach specjalnych widać upływ czasu, marionetka obcego miejscami porusza się sztucznie, ale nie przeszkadza to w oglądaniu.

Obcy 3” ma inny klimat niż „Obcy - 8. pasażer «Nostromo»” i „Obcy – decydujące starcie” (), również nie lepszy czy gorsze. Fabuła, pomimo że to jest o potworach, a to w założeniu nie może być zbyt ambitne, przykuwa widza do ekranu i nie pozwala się nudzić przez ponad dwie godziny.


Tytuł polski: Obcy 3

Tytuł oryginalny: Alien 3

Reżyseria David Fincher

 

Sigourney Weaver jako Ellen Ripley

Charles S. Dutton jako Dillon

Charles Dance jako Clemens

Paul McGann jako Golic

Brian Glover jako Andrews

Artur Wyszyński

Obcy 3: Planeta jest w zasadzie opuszczona.
Obcy 3: Planeta jest w zasadzie opuszczona.
Obcy 3: Clemens (Charles Dance).
Obcy 3: Clemens (Charles Dance).
Obcy 3: Oj, widz już wie kto się zaraz pojawi…
Obcy 3: Oj, widz już wie kto się zaraz pojawi…
Obcy 3: Mały brzydal.
Obcy 3: Mały brzydal.
Obcy 3: Nowa Ripley (Sigourney Weaver). Włosów mi nie potrzeba.
Obcy 3: Nowa Ripley (Sigourney Weaver). Włosów mi nie potrzeba.
Obcy 3: Brudne ściany.
Obcy 3: Brudne ściany.
Obcy 3: Świetna miejscówka.
Obcy 3: Świetna miejscówka.
Obcy 3: Dasz buziaczka?
Obcy 3: Dasz buziaczka?
 Ten tekst jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa
            3.0 Polska.

Ten tekst jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Archiwum

Zobacz również: